KOMA Modular

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
KOMA Modular s.r.o.
Základní údaje
Právní formaspolečnost s ručením omezeným
Datum založení3. srpna 1992
SídloVizovice, Česká republika
Adresa sídlaŘíčanská 1191, 763 12 Vizovice
Klíčoví lidéStanislav Martinec (majitel a generální ředitel), Martin Hart (marketingový ředitel)
Charakteristika firmy
Obrat612 mil. Kč (2018)
Provozní zisk14,4 mil. Kč (2018)
Výsledek hospodaření20,1 mil. Kč (2018)
Celková aktiva633,6 mil. Kč (2018)
Vlastní kapitál436,4 mil. Kč (2018)
Zaměstnanci231 (2018)
Identifikátory
Oficiální webwww.koma-modular.cz
IČO46966170
LEI31570010000000033172
Některá data mohou pocházet z datové položky.

KOMA Modular je český výrobce staveb z prefabrikovaných modulů. Sídlí ve Vizovicích a své moduly vyváží do Evropy, Asie i Ameriky. Zaměřuje se na občanské stavby. Její pobočka KOMA Space, která sídlí v Rakousku, se zaměřuje na tvorbu dočasného obydlí pro krizové oblasti postižené katastrofami a válečnými konflikty. Nejznámější stavbou KOMA je český pavilon Expo 2015 navržený architekty CHYBIK+KRISTOF Associated Architects.[1] Pobočka KOMA Rent, sídlící v Praze 10, se zabývá pronájmem obytných a sanitárních modulů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slušovice[editovat | editovat zdroj]

Zásadním okamžikem, který zahájil cestu ke vzniku firmy byl rozpad Agrokombinátu Slušovice v roce 1990. Družstvo Slušovice bylo fenoménem doby, který v čase totalitního režimu dokázal být prosperující a rozvíjející se firmou. Ve Slušovicích záleželo na kvalitě pracovníků i jejich pracovního nasazení. Toto pracovní prostředí umožnilo, že zde i v době před revolucí působili manažeři, kteří po revoluci dokázali po rozpadu JZD Slušovice navázat na podnikání této firmy dalšími aktivitami. Mezi nově nastupující generaci manažerů ze Slušovic patřil i Stanislav Martinec, současný majitel a ředitel společnosti KOMA Modular, který byl do jedné ze slušovických firem ve Vizovicích přeložen ještě tehdejším vedením na pozici ředitele. V té době se ve Vizovicích vyráběly maringotky a ředitel Martinec byl pověřen řízením části této družstva.

Mobimont a ACRO[editovat | editovat zdroj]

Po rozpadu Slušovic dal dohromady tehdejší ředitel ve Vizovicích skupinu desítek lidí a založil s nimi novou firmu Mobimont. Ta opustila výrobu maringotek, které již nedokázaly navázat na zašlou slávu, a začala vyrábět obytné moduly Mobires. Avšak nejasná skupina restituentů, kteří vznesli nároky na majetky, na nichž se nacházel výrobní areál, desítky zainteresovaných lidí, kteří nerozuměli chodu „kapitalistické“ firmy, vedení bez jasných pravomocí - to vše předurčilo rozpad Mobimontu za několik málo měsíců.

Nástupnickou firmou Mobimontu se stala na začátku roku 1991 společnost ACRO, která okamžitě přešla z výroby Mobiresů na standardní obytné kontejnery, které již byly hojně vyráběny v západní Evropě. Nicméně rozdílné názory spolumajitele Stanislava Martince a jeho společníka na rozvoj společnosti, strategie prodeje výrobků a rozdílné názory na uplatnění na trhu způsobily jepičí život i této společnosti. Ta reálně fungovala podobně dlouhou dobu jako Mobimont.

KOMA MODULAR[editovat | editovat zdroj]

Roku 1992 založil Stanislav Martinec společně s Martinem Hartem novou společnost KOMA MODULAR CONSTRUCTION. Tato nově vzniklá firma navázala na výrobu obytných kontejnerů a díky změně v postojích k prodeji svých výrobků se dostala i na evropský trh.

K zásadním milníkům firmy patřilo zavedení výroby kontejnerů, jejichž nosná kostra je z žárově pozinkovaného plechu. V roce 1995 byl zahájen pronájem obytných kontejnerů. Dále firma zavedla výrobu skladatelných kontejnerů, které je možné transportovat na místo stavby i letecky. Vyvinula několik typů speciálních modulů, které mají oproti standardním poněkud odlišné vlastnosti. Patří k nim tzv. protivýbuchový kontejner s odolností 8 psi, nebo nízkoenergetický modul, který splňuje předepsaný tepelný odpor a lze z něj vytvářet stavby, které vyhovují normativním tepelně izolačním požadavkům. Pravidelně pořádá studentskou architektonickou soutěž pod názvem „Modulární architektura“. Byla založena rakouská firma KOMA Space, jež se soustředí na výrobu humanitárních kontejnerů a tzv. City modulů.

Pavilon ČR na Expo 2015 v Miláně

Díky významné podpoře z fondů Evropské unie si mohla firma dovolit zakoupit špičkové CNC stroje na vysekávání a ohýbání plechů. Roku 2013 si firma zkrátila název na KOMA Modular. Soustředí se především na segment občanských staveb, zejména školských, sportovních a administrativních budov.

Významné události[editovat | editovat zdroj]

V roce 2013 zvítězila KOMA Modular díky spojení s architekty Ondřejem Chybíkem a Michalem Krištofem ve výběrovém řízení na dodavatele stavby českého pavilonu pro EXPO 2015 v Miláně. V porotě tehdy zasedali Eva Jiřičná, David Vávra a Zdeněk Lukeš a ze tří finalistů vybrali právě jejich návrh, který využil modulárního způsobu stavění, což korespondovalo s myšlenkou ohleduplnosti k životnímu prostředí, která byla hlavním tématem výstavy Expo 2015. V roce 2015 KOMA Modular získala ocenění Firma roku. V roce 2017 představila svůj modulární dům pro Českou televizi, který realizovala na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Chybík Krištof.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KOUT, Jiří; HART, Martin; SLÁDEČEK, Jaroslav; FREJLACHOVÁ, Kateřina. I (Love) Module. Praha: ČVUT, 2012. 112 s. ISBN 978-80-0105-110-8. 
  • VOLF, Petr. Názor. In: RESSOVÁ, Jitka (ed.) Česká architektura 2014-2015. Praha: Prostor, 2016. 192 s. ISBN 978-80-87064-19-1. (rozhovor Petra Volfa se Stanislavem Martincem a Ondřejem Chybíkem o jejich názoru na modulární architekturu a o vzniku pavilonu EXPO 2015)
  • I LOVE MODUL, reedice knihy je připravována na podzim roku 2017.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]