Kôprovský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kôprovsky potok
Kôprovský potok
Kôprovský potok
Základní informace
Délka toku 14 km
Světadíl Evropa
Zdrojnice
Ústí
Protéká
SlovenskoSlovensko Slovensko (Prešovský
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Váh, Belá
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kôprovsky potok je potok ve Vysokých Tatrách a Západních Tatrách na Slovensku, který odvodňuje Kôprovskou dolinu. Je to levá zdrojnice Belé. Je dlouhý 16 km. Název potoka je odvozen od názvu doliny, která ho získala od koprníčku bezobalého (slovensky kôprovníček bezobalný), který se zde hojně vyskytuje.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká soutokem dvou hlavních zdrojnic, Hlinského potoku, který odvodňuje Hlinskou dolinuTemnosmrečinského potoku, který odvodňuje Temnosmrečinskou dolinu v nadmořské výšce 1384 m. Od jejich soutoku protéká nejprve na západ a poté na jihozápad zalesněnou Kôprovskou dolinou. Postupně přibírá mnohé přítoky, z nichž nejdelší přitéká ze Škaredého žľabu a rozšiřuje své koryto. Postupně se otáčí na západ a těsně před soutokem na krátkém úseku na severozápad. U osady Tichá se spojuje v nadmořské výšce 976,8 m s Tichým potokem a vytváří řeku Belou.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Řeka má charakter horské bystřiny, která odděluje geomorfologické celky Západní Tatry (část Liptovské kopy) na pravém břehu od Východních Tater (část Vysoké Tatry) na levém břehu. Spolu s Tichým potokem je zdrojnicí Belé. Je typicky vysokohorským typem vodního toku. Má přechodný sněhový typ režimu s nadprůměrnými průtoky od dubna do července (maximum v květnu a červnu) a s minimálními průtoky v lednuúnoru.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Od prosince 2004 není sjízdný kvůli kmenům spadlým při vichřici. Za velké vody byl sjízdný od silničního mostu po soutok s Tichým potokem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kôprovský potok na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]