Přeskočit na obsah

Jurij Galin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurij Galin
Narození11. srpna 1943 (80 let)
Alma materRuská akademie divadelního umění
Povolánírežisér
Manžel(ka)Jana Galinová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jurij Galin (* 11. srpna 1943) je český režisér ruského původu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče byli hudebníky slavného leningradského symfonického orchestru, proslulého svým působením během leningradské blokády. Otec během blokády padl. Matka po válce z Leningradu odešla a věnovala se lidové hudbě. Vystudoval herectví v Baku a později režii na prestižním moskevském uměleckém institutu GITIS. Po jeho absolvování v roce 1972 nastoupil jako režisér do divadla Mossovětu, odkud po dvou letech odešel a stal se uměleckým šéfem ruského národního divadla v Turkmenistánu. Později umělecky vedl divadla v Uljanovsku, Nižnim Novgorodu, Orlu a ve Vladimiru.

Od roku 1990 žije trvale v České republice. V roce 1992 získal české občanství. Byl dva roky v angažmá v mosteckém divadle a hostoval v celé řadě českých divadel (Plzeň, Praha, Kladno, Ústí nad Labem, Opava, Příbram, Teplice, Karlovy Vary) i na Slovensku (Košice). V roce 1996 založil s Janou Galinovou litvínovské Docela velké divadlo.

Na svém kontě má cca 200 režií, z toho cca 80 v České republice.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1961 byl v Leningradě zatčen při rvačce, odsouzen za chuligánství k pěti letům vězení a uvězněn v neslavně proslulých leningradských Krestech, kde byl svého času vězněn například Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Z vězení se dostal, díky své matce, někdejší slavné leningradské pěvkyni, a dobrým advokátům, už po šesti měsících.

Režisér Ondřej Trojan ho obsadil do malé role ruského důstojníka ve filmu Želary.

Divadelní tvorba v Česku[editovat | editovat zdroj]