Judita Bavorská (1103–1131)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Judita Bavorská (1103-1131))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Judita Bavorská
Švábská vévodkyně
Judita Bavorská
Judita Bavorská
Manžel Fridrich II. Švábský
Narození 1103
Vídeň
Úmrtí 22. února 1131
Pohřbena Klášter Walbourg
Potomci Fridrich I. Barbarossa
Berta
Dynastie Welfové
Otec Jindřich IX. Bavorský
Matka Wulfhilda Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Judita Bavorská (kresba z roku 1510)

Judita Bavorská, také Judita Welfská (110322. února 1131, Walbourg) byla rodem členkou německého rodu Welfů a sňatkem švábskou vévodkyní.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se roku 1103 jako nejstarší dcera a třetí dítě ze sedmi potomků bavorského vévody Jindřicha IX. a jeho manželky Wulfhildy, dcery saského vévody Magnuse. Měla tři bratry (Konráda, Jindřicha a Welfa) a tři sestry. Historia Welforum je vyjmenovává v následujícím pořadí: Iuditham, Mahtildem, Sophiam, et Wulfildem jako „čtyři dcery Jindřicha IX. z Wulfildy (Henricus dux ex Wulfilde)“, z toho je zřejmé, že Judita byla dcerou nejstarší. Kromě těchto sourozenců měla ještě jednoho nevlastního bratra Adalberta, jenž se narodil z otcova vztahu s nejmenovanou milenkou.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Judita Bavorská (iluminace z 12. století)

Někdy v letech 11191121 se provdala za švábského vévodu Fridricha II. (1090 – duben 1147). Byla jeho první manželkou. Toto manželství spojilo panovnické domy Welfů a Štaufů, dvou nejmocnějších a nejvlivnějších rodů tehdejší Svaté říše římské. Historia Welforum uvádí, že se provdala za Friderico Suevorum duci (Fridricha, vévodu Švábů). Z jejich manželství, jež trvalo deset let, se narodily dvě děti, syn a dcera:

Roku 1125 Juditin otec původně podporoval kandidaturu jejího manžela jako následníka zemřelého císaře Jindřicha V. na trůn německého krále, přiklonil se však posléze na stranu Lothara III., který se pak stal císařem. Toto přeběhnutí Juditina otce vyvolalo nepřátelství mezi Welfy a Štaufy a poznamenalo dění a vývoj v Německu na celé 12. století. Není známo, jak to ovlivnilo vztahy mezi ní a jejím manželem. Po dceři Bertě (* 1123) se však již páru nenarodil žádný další potomek.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Zemřela 22. února roku 1131 (podle některých pramenů 1130) a byla pohřbena v benediktinském klášteře Walbourg v Dolním Alsasku. Záhy po její smrti se její manžel znovu oženil, a to s Anežkou ze Saarbrückenu, spojenou s rodem stojícím v opozici vůči císaři Lotharovi III.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]


Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Judith of Bavaria, Duchess of Swabia na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]