Balduin IV. Flanderský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Balduin IV. Flanderský
hrabě flanderský
Doba vlády 988-1035
Narození 980
Úmrtí 30. května 1035
Manželka Otgiva Lucemburská
Eleonora Normandská
Potomci Balduin V. Flanderský
Ermengarda
Judita Flanderská
Otec Arnulf II. Flanderský
Matka Rozala Italská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balduin IV. Flanderský zvaný Bradatý (francouzsky Baudouin le Barbu nebo Baudouin Belle-Barbe; 98030. května 1035) byl flanderský hrabě v letech 9881035.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem flanderského hraběte Arnulfa II. a Rozaly, dcery krále italského krále Berengara II. V době otcovy smrti byl malým chlapcem a regentkou se stala jeho babička Matylda Saská.

Během své vlády se dostal do válečného sporu s německým císařem Jindřichem II., když za podpory Lamberta z Lovaně a Reginara z Monsu z Valenciennes vyhnal markraběte Arnulfa.[1]

... flanderský vévoda Balduin podnícený mládím, bohatstvím a špatnými rádci se nechal svést k válce proti králi...
— Dětmar z Merseburku[2]

Císař Jindřich marně obléhal v září roku 1006 Valenciennes a na místo se vrátil po řádné přípravě a svolání svých vazalů v létě roku 1007. Podařilo se mu dostat přes Šeldu a Balduin se obrátil na útěk. Posléze pokorně žádal o milost a v říjnu 1007 při slavnostním ceremoniálu v Cáchách získal říšské statky lénem.[2] O pát let později se mu podařilo rozšířit svá panství o Zeeland, který také získal jako léno od Jindřicha II.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Balduin byl dvakrát ženat. Poprvé s Ogivou, dcerou hraběte Fridricha Lucemburského. Z tohoto manželství se narodil syn a dědic Balduin V. Po smrti své manželky se oženil podruhé s Eleonorou, dcerou normandského vévody Richarda II. Z druhého manželství se narodila dcera Judita, která se později provdala za Tostiga Godwinsona a po jeho smrti v roce 1066 v bitvě u Stamford Bridge se provdala podruhé za bavorského vévodu Welfa IV.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Z MERSEBURKU, Dětmar. Kronika. Praha: Argo, 2008. ISBN 978-80-257-0088-4. S. 306. 
  2. a b Dětmar, str. 176

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LEO, Heinrich. Zwölf Bücher niederländischer Geschichten. 1. Die Geschichte der einzelnen niederländischen Landschaften bis zu der Herrschaft des Hauses Burgund. Halle: Eduard Anton, 1832. 951 s. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Arnulf II.
Znak z doby nástupu Flanderský hrabě
9881035
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Balduin V.