Tostig Godwinson

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tostig Godwinson
Narození 1026
Úmrtí 25. září 1066 (ve věku 39–40 let)
Bitva u Stamford Bridge
Pochován Yorská katedrála
Potomci Skuli Tostisson Kongsfostre
Otec Godwin, Earl of Wessex
Matka Gytha Thorkelsdóttir

Tostig Godwinson (1026? – 25. září 1066) byl anglosaský vévoda (earl) z Northumbrie a bratr krále Harolda II. Godwinsona, posledního korunovaného anglosaského krále Anglie.

Tostig se narodil jako třetí dítě Godwinu z Wessexu a Gythě Thorkelsdóttir. V roce 1051 se oženil s Judith, dcerou flanderského hraběte Balduina IV. , nevlastní sestrou Balduina V. a tetou Matildy, která se vdala za Viléma I. Dobyvatele. Tímto se stal Tostig Vilémovým nevlastnim strýcem.

Téhož roku, 1051, byli Tostig a jeho otec vykázáni z Anglie, do které se silou vrátili v roce 1052. O tři roky později, v roce 1055, se stal Tostig hrabětem z Northumbrie po smrti hraběte Siwarda.

Tostig Godwinson padl v boji 25. září 1066 v Bitvě u Stamford Bridge, kde bojoval spolu s norským králem Haraldem III. Hardradou, který vpadl do Anglie se svým vojskem čítajícím přibližně 5000 mužů ve snaze dobýt anglický trůn proti svému staršímu bratrovi Haroldovi II. Godwinsonovi. V bitvě byli Norové poraženi a jejich král padl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Tostig Godwinson na anglické Wikipedii a Battle of Stamford Bridge na anglické Wikipedii.