Gytha Thorkelsdóttir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gytha Thorkelsdóttir
Gytha zobrazena v moderním barevném skle
Gytha zobrazena v moderním barevném skle
Narozenícca 997
Úmrtícca 1069
Známá jakoDánská šlechtična
ChoťGodwin, hrabě z Wessexu
DětiSvem Godwinson
Harold Godwinson
Edita z Wessexu
Tostig Godwinson
Gyrth Godwinson
Gunhilda z Wessexu
Leofwine Godwinson
Ælfgifu z Wessexu
Wulfnoth Godwinson
RodičeThorgils Sprakeleg[1]
PříbuzníThorgil Sprakling
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gytha Thorkelsdóttir (staroangličtina: Gȳða Þorkelsdōttir, asi 997 – asi 1069), nazývaná také Githa, byla dánská šlechtična. Byla manželkou hraběte Godwina z Wessexu a matkou krále Harolda Godwinsona a Edity z Wessexu, manželky královny anglického krále Eduarda Vyznavače.[2]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Gytha Thorkelsdóttir byla dcerou dánského náčelníka Thorgila Spraklinga (také nazývaného Thorkel). Gytha byla také sestrou dánského hraběte Ulfa Thorgilssona, který se oženil s Estrid Svendsdatterovou, sestrou krále Knuta Velikého. Provdala se za anglosaského šlechtice Godwina z Wessexu. Měli spolu velkou rodinu a jeden z jejích synů, Harold, se stal anglickým králem.

Dva z jejich synů, Harold a Tostig, se postavili proti sobě v bitvě u Stamford Bridge, kde byl Tostig zabit. O necelý měsíc později byli v bitvě u Hastingsu zabiti tři její synové, Harold, Gyrth a Leofwine. Krátce po bitvě u Hastingsu žila Gytha v Exeteru a mohla být příčinou povstání tohoto města proti Vilémovi Dobyvateli v roce 1067, které vedlo k obležení města. Neúspěšně ho prosila o vrácení těla jejího zabitého syna, krále Harolda. Podle Anglosaské kroniky Gytha opustila Anglii po jejím ovládnutí Normany, spolu s manželkami nebo vdovami a rodinami dalších prominentních Anglosasů, přičemž veškerý majetek jim byl Vilémem zabaven. O Gythině životě po této době není známo nic jiného, i když je pravděpodobné, že odjela do Skandinávie, kde měla příbuzné.

Její přeživší (a nejmladší) syn Wulfnoth žil téměř celý svůj život v zajetí v Normandii až do smrti Viléma Dobyvatele v roce 1087. Pouze její nejstarší dcera, královna Edith († 1075), stále měla, jako vdova po králi Edwardovi Vyznavači, určitou moc (jakkoli nominální).

Děti[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gytha Thorkelsdóttir na anglické Wikipedii.

  1. Oxford Dictionary of National Biography. Oxford. 2004.
  2. Gytha, wife of Godwine – Historical Britain Blog [online]. [cit. 2021-06-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2021-06-23. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]