Jsi můj život

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jsi můj život
Původní název Sos mi vida
Žánr telenovela
Hrají Natalia Oreiro
Facundo Arana
Země původu Argentina
Počet řad 1
Počet dílů 231
Produkce a televizní štáb
Hudba Natalia Oreiro
Premiérové vysílání
TV stanice El Trece
Jsi můj život na ČSFD IMDb

Jsi můj život (ve španělském originále Sos mi vida) je argentinský televizní seriál z let 2006–2007. Tuto telenovelu o 231 dílech vyrobila společnost Pol-ka Producciones pro televizi Canal 13. Úvodní díl byl uveden 16. ledna 2006, závěrečná epizoda byla vysílána 9. ledna 2007. Stala se divácky nejúspěšnějším pořadem v celé historii Canalu13 do roku 2007. Česká premiéra proběhla od 9. března 2007 do 8. února 2008 na TV Prima. V hlavních rolích se představili Natalia Oreiro a Facundo Arana, kteří se společně již dříve objevili v telenovele Divoký anděl.

Práva na vysílání telenovely byla prodána do 60 zemí světa. Seriál získal také několik ocenění. Titulní píseň „Corazón Valiente“, původně pocházející od Gildy, nazpívala Natalia Oreiro.

Přijetí seriálu[editovat | editovat zdroj]

Úspěch seriálu byl tak mimořádný, že se ihned po jeho uvedení v Argentině připravují hned dvě nové adaptace tématu Sos mi vida, a to pro Mexiko a Chile. Fanoušci seriálu tak budou pravděpodobně moci zhlédnout ještě další verze.[1]

V Argentině[editovat | editovat zdroj]

Již v prvním týdnu vysílání se telenovela stala hitem, a každý další díl lámal rekordy ve sledovanosti. Hlavní protagonisti pak museli čelit nejrůznějším spekulacím tisku o jejich vztahu. (Řešila se mimo jiné dokonce otázka domnělého těhotenství Natalie.) V seriálu se také objevují v drobných roličkách některé v Argentině známé osobnosti (mj. Julieta Venegas, Marcela „La Tigresa“ Acuña, Chayanne či Ricky Martin). S obrovským úspěchem se setkaly také epizody 100 a 101, kdy hlavní postavy Monita a Martín jedou do Německa a fandí Argentině v zápase na světovém šampionátu ve fotbale 2006. Tyto scény se natáčely na skutečném mistrovství světa.

Premiéra v TV Prima[editovat | editovat zdroj]

Telenovela Jsi můj život je vysílána od pátku 9. března 2007 na stanici Prima a to každý všední den vždy v 9:40 hodin. Tato premiéra má prakticky nulovou promotion, ačkoliv seriál nepatřil zrovna k levným (cca 1500 dolarů za 1 díl), přesto neběžela ani jediná upoutávka. Navíc je premiéra seriálu bohužel vysílána dopoledne v divácky neatraktivním čase. Čeští fanoušci Natalie Oreiro tím jsou velmi rozčarováni a od února 2007 se posílají e-maily do petice za lepší vysílací čas.[2] Na obranu TV Prima lze uvést skutečnost, že v odpoledních hodinách, kdy by se seriál jinak mohl vysílat, je tato stanice ve spoustě regionů omezena vysíláním jiných lokálních TV stanic, která původní vysílání TV Prima překrývají. Prima o tuto záležitost vede spor.[3]

Herecké obsazení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní role[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší úlohy[editovat | editovat zdroj]

Hostující herci[editovat | editovat zdroj]

Známí lidé[editovat | editovat zdroj]

Obsah telenovely[editovat | editovat zdroj]

První díl[editovat | editovat zdroj]

V prvním díle telenovely se setkáváme s boxerkou Esperanzou Muñoz, zvanou v ringu la Monita de la Boca, právě ve chvíli kdy díky dočasné indispozici a bolesti pravé ruky je zbytečně zraněna a prohrává boxerský zápas. Zuří a z prohry viní svého manažera a zároveň snoubence Enrique Ferretiho, zvaného Quique (čti kike). Toto je větší problém než se může zdát, neboť Monita boxem živí jak Quiqueho, tak jeho matku Nieves, se kterými bydlí v nuzácké čtvrti La Boca (v Buenos Aires). Mačkají se tam bez jakéhokoliv soukromí v pestře pomalovaných plechových buňkách připomínajících cirkusácké maringotky spolu s fůrou dalších lidiček, stejně chudobných jako oni. Do té doby než se ruka zahojí a Monita bude opět schopna boxovat, je nucena hledat jiné zaměstnání. Díky své sousedce z La Boca - Kimberly - se dovídá o konkursu na místo sekretářky ve firmě Quesada Group. A protože je to velmi významná firma, která vyžaduje u zaměstnanců reprezentativní oděv, jde za svou přítelkyní „Turcou“, která je herečkou, a vypůjčí si od ní k této příležitosti elegantní model od Versaceho. Tento však (trendů neznalá boxerka přivyklá pohybovat se po světě v teplácích) nevhodně zkombinuje s lacinými náušnicemi a vůbec křiklavě červenými doplňky (chybí snad jen péřové boa). Takto "vyšňořená" (šaty jsou jí navíc trochu těsné !) klopýtá na druhý den nervózní Monita v lodičkách s podpatky (na kterých samozřejmě neumí chodit) směrem k firmě Martína Quesady...

(K této bezpochyby jedné z nejhezčích scén prvního dílu hraje nádherná kolotočová odrhovačka "La chica pura"

Que chica tan bonita . (óóó jak pěkné děvče) que chica tan bonita . lastima que sos muy loquita . (škoda že seš úplně praštěná) Que chica tan presiosa . (óó jaká krasavice) que gata tan hermosa (hle jak nádherná kočka)


Mezitím se mladý a bohatý prezident stavební firmy Quesada Group a závodník Formule 1 Martín Quesada urychleně vrací ze zahraničí varován svým tajemníkem Alfredem Uribou, aby na poslední chvíli zabránil nečistým praktikám svého bratrance Miguela, který se snaží zneužít nepřítomnosti prezidenta firmy hlavně k tomu, aby si pořádně namastil kapsy. Každé průměrně inteligentní ovci sice musí být jasné, co za krysu je jeho úlisný "bratranec" Miguel, přesto Martín o něm nechce v žádném případě pochybovat, neboť je to vlastně jediná rodina, která mu zbyla po smrti rodičů a manželky Andrey.. No a tak to vychytralý Miguel (s vydatnou pomocí proradného právníka Félixe Péreze Garmendii zvaného Falucho) bude zkoušet znova a znova. Martín namísto pravého viníka vyhazuje jeho podřízeného a než se stihne situace vyřešit volá Martína přítelkyně Tereza z nadace pro opuštěné děti, že jim v jídelně padá strop. Martín tedy všeho zanechá a jede na místo podívat se na havárii a zachránit co se dá. Následuje nádherná - ba přímo magická scéna kdy Martín na chodbě firmy poprvé potkává Monitu, která si tam právě nacvičuje svoje "dobrý den, jsem Esperanza Muñoz a přišla jsem se ucházet o místo". Dívka ho zaujme a chvíli ji pozoruje, což přivede Monitu do rozpaků - okamžik se na sebe oba mlčky uculují, než se ovšem Monita vzpamatuje, rychle zmizí za rohem a schová se ve výtahu.

Přijímací konkurs organizuje recepční Mercedes, která jakmile uvidí Monitiny výstřední náušnice, ohnivě rudý kabátek, neohrabanou chůzi a ne zrovna nejspisovnější vyjadřování, nehodlá s ní ztrácet ani minutu. Aby se jí zbavila dá jí najevo, že ji nepovažuje za zcela seriózní osobu. To se temperamentní Monity dotkne a protože v sobě nezapře boxerku, pustí se ihned do nebohé Mercedes na chodbě firmy pěstmi. Ta rychle přivolá ochranku a bojovná Monita je násilně vyvlečena z firmy a vyhozena na chodník zrovna ve chvíli kdy začíná pršet.

Zlomená Monita rezignovaně sedí v lijáku přímo na obrubě chodníku, hladí si namoženou ruku a usedavě pláče. Tak ji tam promoklou na kost zahlédne Martín, který se právě vrací od Terezy do firmy. Nabídne jí kapesník, klekne si k ní, těší ji a chvíli si povídají. Mezitím přestává pršet a začíná hrát milostná píseň "Tu nombre" čímž 1. díl seriálu končí.

Další děj[editovat | editovat zdroj]

Během více než 200 dílů musejí hrdinové překonat mnoho obtíží.

Ústředním tématem telenovely je samozřejmě romantický vztah mezi Martínem Quesadou a Monitou. Martín se během rozhovoru na chodníku rozhodne dát Monitě šanci a posílá ji opět do firmy za Alfrédem, se kterým vše předem telefonicky domluví a tak Monita začíná pracovat v Martínově firmě. Ačkoliv jsou si sympatičtí.. přece jen .. mají ze začátku každý svého snoubence. Monita navíc Martinovi dost dlouho tají nejen že je boxerkou, ale také kdo je vlastně jejím snoubencem. Namluví Martínovi, že Quique je její bratr, že snoubencem je její trenér Don Cézar a že snoubenkou Quiqueho je její sousedka Kimberly. Dlouho jí trvá než se rozejde s Quiquem, kterému zase pro změnu tají svůj vztah k Martinovi a to tak dlouho, že málem dojde k její svatbě s Quiquem.

Další hlavní zápletkou jsou osudy 3 sourozenců-sirotků (José, Laura a Coki), které potkává Martín v nadaci Terezy hned v prvním dílu. Martína dojímá situace těchto dětí, a když se navíc nejmladší z nich (malá Coki) tajně ukryje v jeho autě a docestuje s ním až do jeho prázdného a přepychového domu, je už prakticky rozhodnuto. A tak Martín, který by rád dětem zaručil pocit bezpečí, přemýšlí o adopci. To však je velmi problematické, neboť tomu brání jeho povedený bratranec Miguel, který má zálusk na firmu a Martinovy peníze (i snoubenku). Měl v plánu Martína zlikvidovat a případná adopce se mu vůbec nehodí do hry (vždyť, proboha, děti by mohly po Martinovi dědit! a on sám by ostrouhal..) a tak dělá co může, jen aby adopci zmařil.

Také Martínova snoubenka Constanza není na tuto situaci připravena. Nejen že se s ní Martín o adopci dětí předem neporadil (prostě je najednou potkala v domě), ale co je nejhorší - děti (hlavně nejmladší Coki) lnou k Monitě, ve které si spíše dokážou představit matku. A to je ctižádostivé Constanze, která je nejraději sama středem pozornosti, trnem v oku. Za těchto okolností si už ani nedokáže k dětem vytvořit správný vztah a postupně začíná být alergická jak na děti, tak na Monitu. Nechce Martína ztratit, a tak se ještě z posledních sil zoufale snaží být k dětem vlídná a milá, ale nervově to nezvládá a příliš brzy ztrácí trpělivost. Nakonec si těmito marnými křečovitými pokusy jen sama potvrdí svou noční můru, že ji děti nenávidí, což je samozřejmě přehnané tvrzení.. No ale bariéra je na světě - Constanza a Martín se jeden druhému postupně čím dál více odcizují. Takže Martín se už Constanze se svými záměry vůbec nesvěřuje, neustále kamsi mizí (většinou samozřejmě s Monitou) a Constanza si právem připadá jako páté kolo u vozu, načež útěchu hledá v náručí Monitina snoubence Quiqueho.

Její nejčastější věta v seriálu zní: "Dónde está Martín ?" (Kde je Martin?) a opakuje ji v každém dílu několikrát. Postupně jí sice začíná být jasné, že Martína ztrácí ale za svůj sen provdat se za něj bojuje dlouho… a i v době kdy už má zároveň intimní vztah s Quiquem (tomu později porodí dokonce syna!). Constanza Martína kontroluje, on jí stále uniká a tráví čas s Monitou, načež samozřejmě Constanza zuří a dělá scény. Slabosti Constanzy také chytře využívají podvodníci Miguel s Faluchem a vtahují ji do svých intrik proti Martinovi.

Soudkyně nakonec po mnoha obstrukcích přiřkne opatrovnictví nad dětmi Martinově snoubence Constanze, se kterou se Martín sice ne nadšeně, ale přesto ve 120 díle žení.

Teprve poté Martín s Monitou pochopí, že patří k sobě a tak nezbývá než podat žádost o rozvod, což ale trvá neboť Martín je strany Constanzy vydírán skrze děti. Nakonec se Martín s Constanzou rozvádí, ta však mezitím otěhotní (s Quiquem) a to způsobí další těžkosti.

Paralelně s tímto se odvíjí během telenovely ještě několik dalších zápletek:

 • Turka a José se milují, ale řeší problémy s velkým věkovým rozdílem.
 • Alfredo se rozvádí se svou psychicky narušenou manželkou a řeší problémy se ženami.
 • Debbie miluje Rolanda Martinéze, který však na ni kašle zvysoka a zneužívá ji jen k tomu aby se dostal do blízkosti jejího bratrance Martína.
 • Quique trpí Oidipovským komplexem a nesnese, aby Nieves měla jakýkoliv vztah s jinou osobou.
 • Quique a Constanza Insúa jsou mileci o čemž Martín s Monitou nemají ani tušení.

Konec telenovely[editovat | editovat zdroj]

Martín a Monita se samozřejmě po mnoha obtížích vezmou, mají spolu dceru jménem Isabel zatímco Constanza (bývalá Martínova snoubenka) porodí syna Quiquemu (bývalému snoubenci Monity). V posledním díle jsou již Martín s Monitou vrásčití, jejich dceři Isabel je přibližně 15 let a je snoubenkou Martincíta (syna Quiqueho a Constanzy) .

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Seriál získal 3 ocenění a 2 nominace Premio Clarín Espectáculos 2006 což je argentinská obdoba naší ankety Týtý. Na 19. dubna 2007 se také chystá prezentace na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

Premio Clarín Espectáculos 2006[editovat | editovat zdroj]

 • nejlepší komediální seriál roku 2006
 • nejlepší komediální herec Carlos Belloso - za roli Quique
 • mužský herecký objev Elias Viñóles - za roli Josého Fernandeze
 • nominována jako nejlepší komediální herečka Natalia Oreiro za roli Monity
 • nominována jako ženský herecký objev Ornella Fazio za roli Coki

Soundtracky[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. zdroj: tvlatina.info
 2. zdroj: forum.latin.cz
 3. zdroj: tisková zpráva TV Prima

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]