Josef Rybička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o hlasovém pedagogovi. O horolezci, cestovateli a dobrodruhovi pojednává článek Josef Rybička (horolezec).
Josef Rybička
Josef Rybička v roce 2005
Josef Rybička v roce 2005
Narození7. prosince 1922
Hlinsko
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí24. března 2015
Praha
ČeskoČesko Česko
Povolánípedagog
Citát
Zpěvák je v hlavě
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Rybička (7. prosince 1922, Hlinsko24. března 2015, Praha) byl hlasový pedagog, zakladatel a zřizovatel Pěvecké konzervatoře v Praze.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Dům v Haštalské ulici, kde žil Josef Rybička

Vystudoval Hudební vysokou školu Felixe Mendelssohna-BartholdyhoLipsku (Hochschule für Musik und Theater Leipzig), kde studoval obor klasicský zpěv u profesora Rosnera (společně se Soňou Červenou).

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Byl dlouholetým zpěvákem opery v Lipsku a poté stálým členem profesionálního pěveckého tělesa Pražský mužský sbor pod vedením sbormistra Miroslava Košlera.

Byl zakladatelem a vedoucím hlasového oddělení na Lidové konzervatoři (dnešní Konzervatoř Jaroslava Ježka) v Praze. Mezi jeho žáky patřili např. Karel Černoch, Wabi Daněk, Blanka Šrůmová a soukromě také např. Petr Muk, Richard Pachman a krátce také Lucie Bílá.

Zabýval se psaním odborných textů pro výuku zpěvu a překladem literatury s podobným námětem z německého jazyka. Je autorem několika publikací v oboru klasický zpěv a pěvecká a hlasová teorie (fonetika).

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Cena Gustava Mahlera udělená Josefu Rybičkovi v roce 2000

V roce 2000 byl oceněn Cenou Gustava Mahlera za čeloživotní práci v oblasti teorie hudby.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Společně se svým bratrem, akademickým sochařem Miroslavem Rybičkou, vybudoval muzeum historických automobilů a motocyklů v Jistebníku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]