Josef Richard Vilímek (1860)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Richard Vilímek
Josef Richard Vilimek
Josef Richard Vilimek
Narození14. září 1860
Praha
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí6. listopadu 1938 (ve věku 78 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánívydavatel a tiskař
ZaměstnavatelJosef Richard Vilímek
RodičeJosef Richard Vilímek
PříbuzníJan Vilímek bratranec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Richard Vilímek (14. září 1860, Praha6. listopadu 1938, Praha) byl český vydavatel a majitel známého pražského nakladatelství J. R. Vilímek. Jeho otcem byl Josef Richard Vilímek (1835–1911).

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vilímkův otec Josef Richard Vilímek (1835–1911) byl vydavatel a zakladatel známého pražského nakladatelství. Vilímek mladší se učil profesi vydavatele nejdříve v otcově firmě a později také v zahraničí. V roce 1885, ve věku 25 let, převzal vydavatelství Josef Richard Vilímek a rozšířil jeho výrobu takže se společně s vydavateli Ottou a Topičem stal nejznámějším vydavatelem v českých zemích. Roku 1886 se oženil[1] s Marií Bečvářovou. Mezi nejpopulárnějšími tituly byly romány od Julese Vernea (52 knih v několika vydáních), Karla Maye a Arthura Conana Doyla. V roce 1891 se stal prvním vydavatelem v Českých zemích, který použil rotační tiskový stroj. Požár v roce 1899 úplně zničil budovy a zařízení nakladatelství J. R. Vilímek. Koncem 20. let 20. století byly budovy a zařízení modernizovány.

Od druhé poloviny 20. let 20. století ilustroval mnoho Vilímkových knih malíř Zdeněk Burian. V průběhu druhé světové války řídil nakladatelství Bedřich Fučík.

Po komunistickém převratu v roce 1948 bylo nakladatelství znárodněno a o rok později uzavřeno. Budovy a výrobní technologie byly předány Svazu československých nakladatelů, ze kterého se delimitoval národní podnik Knižní velkoobchod. Po Listopadu 1989 bylo zapomenuté jméno J. R. Vilímek znovu vyzdviženo a zneužito v privatizačním skandálu, na kterém tehdy měl svůj podíl i politik Miroslav Macek.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Josef Richard Vilímek (1835) na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Aleš Zach, Stopami pražských nakladatelských domů, Praha, Thyrsus 1996, ISBN 80-901774-4-1

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]