Jonny Anděl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křest alba Goodfellas
Jonny Anděl
Základní informace
NarozeníCheb
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryfolk, rock,
Povolánírežisér, hudební skladatel, producent,
Příbuzná témataGoodfellas
The Silver Spoons
DětiEvelína Andělová, Josefína Andělová
RodičeJan Anděl
Šárka Andělová
PříbuzníTomáš Anděl (bratr)
Jakub Anděl (bratr)
Pavel Anděl (strýc)
Matěj Anděl (bratranec)

Jonny Anděl (* 29. listopadu 1986 Cheb) je český režisér, hudební skladatel, producent


Jonny Anděl, vlastním jménem Jan Anděl je režisér, producent a hudebník. V roce 2007 založil hudební skupinu Goodfellas, se kterou získal Cenu Akademie Anděl 2011 jako Objev Roku, ve stejném roce a kategorii zvítězil se skupinou i v Anketě Žebřík časopisu iReport. Na albu se podílely např. Dominika Hašková nebo Jan Horáček. Obě ceny získal Anděl se skupinou za album Robbery Blues, které produkoval Chris DiBeneditto v Californii. Jonny Anděl poté pokračoval v tvorbě a v roce 2016 vydal pod změněným názvem skupiny The Fellas osobité album Scarecrow, na kterém spolupracoval s Markétou Irglovou, Tonyou Graves, Evou Burešovou a Michalem Šupákem. Společně s Goodfellas Anděl vytvořil soundtrack k filmu Rudolfa Havlíka Zejtra Napořád. Skupina nikdy neohlásila konec, ale od roku 2018 nevystupuje ani nenahrává další skladby.

Od roku 2016 Jonny Anděl produkoval debutové album hudební skupiny The Silver Spoons - Come and Get It. The Silver Spoons si ho vybrali jako producenta na základě úspěšné spolupráce na singlu He's Got My Money Now, která se stala největším hitem skupiny.

Od roku 2016 se věnuje práci režiséra a připravuje svůj první celovečerní film v hlavních rolích s Emmou Smetanou a Jordanem Hajem. Film by měl být uveřejněn v roce 2023.