Jon Vickers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jon Vickers
Základní informace
Narození29. října 1926
Prince Albert
Úmrtí10. července 2015 (ve věku 88 let)
Ontario
Příčina úmrtíAlzheimerova choroba
Žánryopera
Povoláníoperní pěvec a zpěvák
Nástrojehlas
Hlasový oborhrdinný tenor
OceněníMolsonova cena (1975)
čestný doktor Lavalovy univerzity (1978)
společník Řádu Kanady
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jonathan Stewart Vickers, CC (29. října 1926 Prince Albert, Saskatchewan, Kanada10. července 2015 Ontario), známý pod uměleckým jménem Jon Vickers, byl kanadský operní pěvec-tenor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako šesté z osmi dětí. V roce 1950 získal stipendium ke studiu zpěvu na Královské hudební konzervatoři (The Royal Conservatory of Music) v Torontu. Byl žákem George Lamberta. Profesionálně začal zpívat v Kanadě od poloviny padesátých let. V roce 1957 debutoval v londýnské Royal Opera House v Covent Garden v roli Riccarda ve Verdiho opeře Maškarní ples (Un ballo in maschera). Na této scéně pak v následujících téměř třiceti letech odzpíval stěžejní role světového reprtoáru.

Na Hudebních slavnostech v Bayreuthu vystoupil poprvé v roce 1958 jako Siegmund v opeře Valkýra a jeho první rolí v Metropolitní opeře v New Yorku byl Canio v Komediantech (Pagliacci) Rugger Leoncavalla. V Met pak zpíval 22 sezón, vystoupil v 280 představeních v 17. rolích.

Zpíval na všech hlavních operních scénách světa, v milánské opeře La Scala, v Chicagu, San Franciscu, Vídni i na Salcburském festivalu. Ztvárnil rovněž řadu rolí v hudebních filmech.

V roce 1968 byl vyznamenán Řádem Kanady (Companion of the Order of Canada) nejvyšším státním civilním vyznamenáním a v roce 1998 obdržel za celoživotní dílo Governor General's Performing Arts Award for Lifetime Artistic Achievement, nejvyšší vyznamenání udělované za úspěchy v reprodukčním umění.

Oženil se v roce 1953 s Henriettou Outerbridgeovou. Měli pět dětí. Manželka zemřela v roce 1991. Oženil se znovu v roce 1993 s Judith Stewartovou. Do důchodu odešel v roce 1988. Zemřel 10. července 2015 v Ontariu na Alzheimerovu chorobu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]