John Rabe

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John Rabe
John Rabe, píšící válečný deník ve svém bývalém sídle.
John Rabe, píšící válečný deník ve svém bývalém sídle.
Narození23. listopadu 1882
Hamburk, Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Úmrtí5. ledna 1950
Berlín, NěmeckoNěmecko Německo
Příčina úmrtímrtvice
Národnostněmecká
Povolánímanažer
ZaměstnavatelSiemens AG
Politická stranaNSDAP
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Rabe (23. listopadu 1882, Hamburk5. ledna 1950, Berlín) byl německý manažer nankingské pobočky společnosti Siemens a člen NSDAP, který se proslavil jako předseda výboru Nankingské bezpečné zóny, v níž během událostí nazývaných Nankingský masakr našlo před řáděním Japonské císařské armády úkryt 200 000 čínských obyvatel Nankingu.

Život[editovat | editovat zdroj]

John Rabe se narodil v Hamburku, ve své kariéře manažera pobýval v létech 19031906 v Africe. V roce 1908 odešel do Číny, kde pracoval pro společnost Siemens AG v Šen-jangu, Pekingu, Tchien-ťinu, Šanghaji a nakonec v Nankingu.

Mnoho Evropanů žilo v Nankingu z důvodů obchodu nebo misie. John Rabe byl jako člen nacistické strany zvolen kvůli spojenectví Japonska a Německa předsedou bezpečné zóny. Zóna zahrnovala nemocnici, ambasády, továrnu Siemens a Nankingskou univerzitu. Podle dohody se v bezpečné zóně nesměli ukrývat čínští vojáci a nesměly v ní být žádné zbraně. Členství v nacistické straně Rabe využíval například při vyjednávání s Japonci ohledně dodávek rýže do bezpečné zóny. Také napsal dopis Adolfu Hitlerovi, v němž popsal rozsah masakru a žádal o intervenci.

Po návratu do Německa byly Rabeovi zabaveny filmy týkající se událostí v Nankingu. Byl také zadržen a vyslýchán gestapem, avšak v důsledku intervence společnosti Siemens AG byl propuštěn. Gestapo mu zakázalo mluvit o událostech v Nankingu. Po válce byl pro své členství v NSDAP znovu zatčen a vyslýchán Spojenci (Sověty) a denacifikován až v roce 1946. Když se starosta Nankingu a lidé zachránění samotným Rabem dozvěděli, že má existenční problémy, uspořádali sbírku a poslali mu v přepočtu dva tisíce dolarů, za které jeho rodině starosta Nankingu koupil ve Švýcarsku potraviny. Od poloviny roku 1948 do komunistického převratu mu každý měsíc poslali balíčky s potravinami. Zemřel v chudobě v roce 1950.

Muzeum[editovat | editovat zdroj]

V Nankingu bylo na počest Johna Rabeho v roce 2006 otevřeno muzeum bezpečné zóny ("John Rabe and International Safety Zone Memorial Hall"), jedná se o opravenou rezidenci, ve které Rabe žil během svého pobytu v Nankingu. John Rabe je uctíván a považovaný mezi lidmi jako přítel čínského lidu za své zásluhy.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

V roce 1996 byl jeho náhrobní kámen přemístěn z Berlína do Nankingu. V roce 2009 byl o Johnu Rabeovi natočen film John Rabe – Ctihodný občan Třetí Říše.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]