John Charles Frémont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
John C. Frémont
Stranická příslušnost
ČlenstvíRepublikánská strana

Rodné jménoJohn Charles Frémont
Narození21. ledna 1813
Savannah
Úmrtí13. července 1890 (ve věku 77 let)
Manhattan
Místo pohřbeníSparkill
ChoťJessie Benton Frémont
RodičeLouis Rene Frémont a Anne Beverly Whiting
Alma materCollege of Charleston
Profesepolitik, objevitel, důstojník, botanik, inženýr a spisovatel
NáboženstvíEpiskopální církev Spojených států amerických
OceněníMedaile patrona (1850)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
PodpisJohn C. Frémont, podpis
CommonsJohn C. Frémont
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Charles Frémont (21. ledna 1813 Savannah, Georgie13. července 1890 New York) byl americký objevitel, generál a politik. V letech 1841 až 1853 uskutečnil pět geodetických expedic, které patřily k nejdůležitějším expedicím 19. století za účelem průzkumu amerického Západu a vynesly mu přezdívku Průzkumník (The Pathfinder); jeho oficiální zkratka botanického autora je „Frém.". Frémontovy zásluhy spočívají především v průzkumu hornaté části Spojených států a také v nalezení vhodných pozemních tras, které byly později využity železniční a silniční sítí.

Během tohoto období také poprvé sloužil v armádě a v letech 1846–1847 byl během mexicko-americké války podplukovníkem či majorem pod velením komodora Stocktona, a tak má velký podíl na dobytí Kalifornie ve prospěch Spojených států. V roce 1850 byl Frémont jako člen Demokratické strany vedle Williama M. Gwina zvolen za prvního senátora nového státu a zastupoval jej v Kongresu až do roku 1851. V roce 1856 vstoupil do Republikánské strany založené v roce 1854 kvůli své ostré opozici vůči otroctví a v následujících prezidentských volbách neúspěšně kandidoval jako první republikán proti Jamesi Buchananovi.

V roce 1861 byl Frémont Abrahamem Lincolnem jmenován generálmajorem v americké občanské válce, ale ve stejném roce byl propuštěn kvůli vydání svévolného ediktu o emancipaci otroků Konfederace a až do odchodu z armády v roce 1864 neobdržel žádné další velení. V roce 1878 se ocitl ve finančních potížích a byl závislý na výnosech z publikací své známé manželky Jessie Frémontové. Proto byl jmenován guvernérem Arizonského teritoria, ale na tento úřad musel již v roce 1881 rezignovat, protože v Arizoně téměř nepobýval.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John C. Frémont na německé Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]