John Belushi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Belushi
Rodné jméno John Adam Belushi
Narození 24. ledna 1949
USA Chicago, Illinois, USA
Úmrtí 5. března 1982
USA West Hollywood, Kalifornie, USA
Manžel(ka) Judy Belushi (1976–1982)
Cena Emmy
1977 - Za zásluhy v zábavním průmyslu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Adam Belushi (24. ledna 1949, Chicago5. března 1982, West Hollywood) byl americký herec a zpěvák s albánskými kořeny. Jeho mladším bratrem je James Belushi.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v americkém Chicagu albánským přistěhovalcům Agnes a Adamovi Belushiovým.[1] Vyrůstal v západní části Chicaga Wheaton.[2] Během studií na vysoké škole navštěvoval divadlo, ve kterém hrál několik her. Od konce sedmdesátých let hrál s Danem Aykroydem ve skupině The Blues Brothers.

Do podvědomí amerických diváků se dostal díky účinkování v televizní show Saturday Night Live. V roce 1978 měl svůj filmový debut snímkem National Lampoon's Lemmings. Tentýž rok vydal své první LP, které obsahovalo jeho starší živé bluesové vystupování a nové, originální kompozice. Jeho největším filmovým úspěchem se stala komedie The Blues Brothers, kde se poprvé seznámil s Aykroydem. O něco později spolu založili skupinu, kterou nejprve pojmenovali jako Blues Brothers Band. Jejich soundtrack k filmu The Blues Brothers se stal jejich největším úspěchem.

Belushi byl znám svou dokonalou imitací různých hudebních a filmových hvězd.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Mezi přáteli byl znám svou závislostí na drogách. V květnu 1982 byl v hotelu Chateau Marmont, pokoji č. 3, nalezen mrtvý.[3] Příčinou jeho úmrtí byl speedball; kombinace injekcí kokainu a heroinu. Jeho tělo objevil přítel a kolega Bill Wallace.[4] Ten se ho snažil oživit, bylo však příliš pozdě. Pohřben byl na hřbitově Abel of Chilmark v Massachusetts.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Belushi na německé Wikipedii. V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Belushi na anglické Wikipedii.

  1. New York Times: Books of the Times: Close-Up of John Belushi. 2. června 1984.
  2. Životopis na Cinemaxx
  3. McFadden, Robert D.."John Belushi, Manic Comic of TV and Films Dies.", New York Times, March 6, 1982. Ověřeno k September 25, 2007. 
  4. Website John Belushi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]