John Belushi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
John Belushi
Rodné jméno John Adam Belushi
Narození 24. ledna 1949
USA Chicago, Illinois, USA
Úmrtí 5. března 1982
USA West Hollywood, Kalifornie, USA
Manžel/ka Judy Belushi (1976–1982)
Cena Emmy
1977 - Za zásluhy v zábavním průmyslu

John Adam Belushi (24. ledna 1949, Chicago5. března 1982, West Hollywood) byl americký herec a zpěvák s albánskými kořeny. Jeho mladším bratrem je James Belushi.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v americkém Chicagu albánským přistěhovalcům Agnes a Adamovi Belushiovým.[1] Vyrůstal v západní části Chicaga Wheaton.[2] Během studií na vysoké škole navštěvoval divadlo, ve kterém hrál několik her. Od konce sedmdesátých let hrál s Danem Aykroydem ve skupině The Blues Brothers.

Do podvědomí amerických diváků se dostal díky účinkování v televizní show Saturday Night Live. V roce 1978 měl svůj filmový debut snímkem National Lampoon's Lemmings. Tentýž rok vydal své první LP, které obsahovalo jeho starší živé bluesové vystupování a nové, originální kompozice. Jeho největším filmovým úspěchem se stala komedie The Blues Brothers, kde se poprvé seznámil s Aykroydem. O něco později spolu založili skupinu, kterou nejprve pojmenovali jako Blues Brothers Band. Jejich soundtrack k filmu The Blues Brothers se stal jejich největším úspěchem.

Belushi byl znám svou dokonalou imitací různých hudebních a filmových hvězd.

Smrt[editovat | editovat zdroj]

Mezi přáteli byl znám svou závislostí na drogách. V květnu 1982 byl v hotelu Chateau Marmont, pokoji č. 3, nalezen mrtvý.[3] Příčinou jeho úmrtí byl speedball; kombinace injekcí kokainu a heroinu. Jeho tělo objevil přítel a kolega Bill Wallace.[4] Ten se ho snažil oživit, bylo však příliš pozdě. Pohřben byl na hřbitově Abel of Chilmark v Massachusetts.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Belushi na německé Wikipedii. V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Belushi na anglické Wikipedii.

  1. New York Times: Books of the Times: Close-Up of John Belushi. 2. června 1984.
  2. Životopis na Cinemaxx
  3. McFadden, Robert D.."John Belushi, Manic Comic of TV and Films Dies.", New York Times, March 6, 1982. Ověřeno k September 25, 2007. 
  4. Website John Belushi

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]