Johann Kuhnau

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Johann Kuhnau
Narození 6. dubna 1660
Geising
Úmrtí 5. června 1722 (ve věku 62 let)
Lipsko
Povolání hudební skladatel, varhaník, muzikolog, sbormistr, dirigent, hudební teoretik, spisovatel a klavírista
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Kuhnau (6. dubna 1660, Geising, Sasko5. června 1722, Sasko) byl německý právník, překladatel, hudební skladatel, varhaník a cembalista. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých klavírních hudebních skladatelů z doby před Johannem Sebastianem Bachem. Je pokládán za zakladatele a autora první hudební sonáty pro klávesové nástroje.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Původně na Univerzitě v Lipsku vystudoval práva a po studiích také jako právník pracoval ve funkci obhájce. Věnoval se i literární tvorbě, skládal básně, kromě rodné němčiny plynule hovořil také francouzsky a italsky, překládal také z řečtiny, latiny a hebrejštiny. V letech 17011722 působil jako kantor a varhaník v Lipsku v kostele sv. Tomáše (Thomaskirche).

Na klavichord hrál od útlého dětství a své první skladby psal jakožto programné hudbu na různá témata pocházející z Bible.

Skládal jak církevní hudbu, tak i hudbu světskou. Jeho Eine Sonata aus dem B je nejstarší známou dochovanou sonátou. Většina jeho vokální hudby se ale do dnešních dnů nedochovala, dochovaly se jen některé kantáty, dále moteta a čtyři cykly skladeb pro klávesové nástroje.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]