Johann Ignaz Felbiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jeho Milost
Johann Ignaz von Felbiger
Opat Zaháňského kláštera

Johann Ignaz von Felbiger
Církev římskokatolická
Sídlo Zaháň
Osobní údaje
Datum narození 6. ledna 1724
Místo narození Głogów, Slezsko
Datum úmrtí 17. května 1788
Místo úmrtí Bratislava
Vyznání římskokatolické

Johann Ignaz von Felbiger (6. ledna 1724, Głogów, Slezsko17. května 1788, Bratislava) byl pedagog a opat.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1760 se stal opatem augustiniánského kláštera v Zaháni. Je zejména spojen se školskými reformami prováděnými za vlády Marie Terezie. Roku 1774 připravil Všeobecný školní řád, který byl vydán 6. prosince 1774. V roce 1775 vyšla jeho třídílná příručka pro učitele Methodenbuch (v roce 1777 vyšla dvojjazyčně česko-německy).[1] Zavedl písmenkovou a tabulkovou metodu výuky, při níž učitel sestavoval z učebnic tabulky, ze kterých se děti učily nazpaměť celé věty. Tabulkový zápis obsahoval pouze počáteční písmena z učeného textu a sloužil jako učební pomůcka.

Věnoval také pozornost postiženým. Vyžadoval, aby právě slabě chápající, těžko se učící, byli vyučováni nejlepšími pedagogy. Podle schopností dělil žáky na lehce chápavé, středně šikovné (osvojují si učivo s velkou námahou) a na vyučování nezpůsobilé, nešikovné. Pro každou tuto skupinu uvedl postup výchovy a vyučování.


Každému z vás bylo ve škole určitě vysvětlováno, že císařovna Marie Terezie roku 1774 zavedla povinnou školní docházku. Málokdo (včetně učitelů) však zná i fakt, že s jejím aristokratickým postavením to bylo trochu jinak - Marie Terezie nikdy císařský titul nevlastnila. Císařem byl pouze její manžel, František Štěpán Lotrinský, který tento titul získal výměnou za odstoupení Slezska pruskému králi Friedrichovi II. Navíc bylo Rakousko za její vlády pouhým královstvím, na císařství jej povýšil teprve Mariin vnuk František I. roku 1806 po zániku Svaté říše římské. A když už jsme u toho, povinná školní docházka vznikla z hlavy královnina rádce Ignáce Felbigera, ona ji pouze uvedla v platnost. Studenti tedy proklínají špatnou osobu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAŠPAR, Jaroslav. Soubor statí o novověkém písmu. Praha : Karolinum, 1993. ISBN 80-7066-679-X. Kapitola Školní písmo v Čechách v letech 1774–1932, s. 142.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]