Přeskočit na obsah

Johann Ignaz Felbiger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho Milost
Johann Ignaz von Felbiger
Opat Zaháňského kláštera
Johann Ignaz von Felbiger
Johann Ignaz von Felbiger
Církevřímskokatolická
SídloZaháň
Osobní údaje
Datum narození6. ledna 1724
Místo narozeníHlohov, Slezsko, Česká koruna
(dnes Polsko)
Datum úmrtí17. května 1788
Místo úmrtíPrešpurk, Uherské království
(dnes Slovensko)
Vyznánířímskokatolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Johann Ignaz von Felbiger (6. ledna 1724, Głogów, Slezsko17. května 1788, Bratislava) byl pedagog a opat. Je zejména spojen se školskými reformami prováděnými v Habsburské monarchii za vlády Marie Terezie.

Život[editovat | editovat zdroj]

V roce 1760 se stal opatem augustiniánského kláštera v Zaháni. Roku 1774 připravil Všeobecný školní řád, který byl vydán 6. prosince t.r. V roce 1775 vyšla jeho třídílná příručka pro učitele Methodenbuch (v roce 1777 vyšla[1] dvojjazyčně česko-německy).[2] Zavedl písmenkovou a tabulkovou metodu výuky, při níž učitel sestavoval z učebnic tabulky, ze kterých se děti učily nazpaměť celé věty. Tabulkový zápis obsahoval pouze počáteční písmena z učeného textu a sloužil jako učební pomůcka.

Věnoval také pozornost postiženým. Vyžadoval, aby právě slabě chápající, těžko se učící, byli vyučováni nejlepšími pedagogy. Podle schopností dělil žáky na lehce chápavé, středně šikovné (osvojují si učivo s velkou námahou) a na vyučování nezpůsobilé, nešikovné. Pro každou tuto skupinu uvedl postup výchovy a vyučování.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] Methodenbuch für Lehrer der deutschen Schulen in den kaiserlich-königlichen Erblanden: darinn ausführlich gewiesen wird, wie die in der Schulordnung bestimmte Lehrart nicht allein überhaupt sondern auch ins besondere, bey jedem Gegenstande, der zu lehren befohlen ist, soll beschaffen seyn. Nebst der genauen Bestimmung, wie sich die Lehrer der Schulen in allen Theilen ihres Amtes, imgleichen die Directoren, Aufseher und Oberaufseher zu bezeigen haben, um der Schulordnung das gehörige Genügen zu leisten
  2. KAŠPAR, Jaroslav. Soubor statí o novověkém písmu. Praha: Karolinum, 1993. ISBN 80-7066-679-X. Kapitola Školní písmo v Čechách v letech 1774–1932, s. 142. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]