Přeskočit na obsah

Jindřich I. Bavorský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jindřich I. Bavorský
Vyobrazení Jindřicha Bavorského na rodokmenu Liudolfovců z Kroniky sv. Pantaleona (2. polovina 12. století)
Vyobrazení Jindřicha Bavorského na rodokmenu Liudolfovců z Kroniky sv. Pantaleona (2. polovina 12. století)
Narozenímezi 919/922
Nordhausen, Východofranská říše
Úmrtíříjen 955
Řezno, Východofranská říše
Tituly a úřady
lotrinský vévoda
Období940
PředchůdceGiselbert Lotrinský
NástupceOta Lotrinský
bavorský vévoda
Období948955
PředchůdceBerthold Bavorský
NástupceJindřich II. Svárlivý

DynastieLiudolfovci
Manžel/kaJudita Bavorská
DětiJindřich II. Svárlivý, Gerberga, Hedvika
OtecJindřich I. Ptáčník
MatkaMatylda z Ringelheimu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jindřich I. Bavorský (mezi 919/922 Nordhausen, Východofranská říše – říjen 955 Řezno, Východofranská říše) byl bavorský vévoda. Pocházel z dynastie Liudolfovců, byl synem východofranského krále Jindřicha I. Ptáčníka a jeho druhé manželky Matyldy z Ringelheimu.

Po nástupu svého bratra Oty I. Velikého na východofranský trůn z roku 936 se přidal do řad vzbouřenců sestávajích z jeho nevlastního bratra Thankmara, franského vévody Eberharda a lotrinského vévody Giselberta.[1] Po jejich smrti se roku 939 poddal Otovi, který jej jmenoval novým lotrinským vévodou. V Lotrinsku však Jindřich nezískal podporu a brzy byl nahrazen verdunským hrabětem Otou. Jindřich znovu začal plánovat spiknutí s cílem chopit se bratrovy koruny, byl však zatčen a uvězněn v Ingelheimu. O Vánocích roku 941 se před bratrem Otou ve Frankfurtu zřekl všeho odporu a bratr jej omilostnil.[2] Roku 948 mu pak udělil uvolněné Bavorské vévodství.[3] Jindřichova vláda byla lemována konflikty s jeho sousedy. V letech 948 a 949 bojoval v bavorské Severní marce, roku 950 porazil Maďary za řekou Tisou a stejného roku se podílel na tažení proti Českému knížectví. Roku 951 vytáhl do Itálie, následujícího léta připojil ke svému vévodství Furlansko. V roce 953 podpořil svého bratra v boji proti povstání vlastního syna Liudolfa, švábského vévody, a lotrinského vévody Konráda.[4]

Manželství a potomci

[editovat | editovat zdroj]

Oženil se s Juditou, dcerou bavorského vévody Arnulfa. S ní počal několik dětí:[5]

  1. KELLER, Hagen. Otoni. Jindřich I. Ptáčník, Ota I., II., III., Jindřich II. Praha: Vyšehrad, 2004. 119 s. (Velké postavy světových dějin). ISBN 80-7021-733-2. S. 24. 
  2. Otoni, s. 25.
  3. Otoni, s. 26.
  4. REINDEL, Kurt. Heinrich I.Herzog von Bayern. In: Neue Deutsche Biographie 8. [s.l.]: [s.n.], 1969. Dostupné online. S. 340. (německy)
  5. Otoni, s. 110.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]