Jiří Kopejsko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Kopejsko
Narození 24. srpna 1939 (78 let)
Povolání římskokatolický duchovní
Znám jako
Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou
47. velmistr rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou
Nábož. vyznání římskokatolické
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Kopejsko O.Cr. (* 24. srpna 1939) je český katolický kněz a 47. velmistr a generál Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou (2001–2011).

Život[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval průmyslovou školu strojní a později se rozhodl pro duchovní dráhu. Na kněze byl vysvěcen v roce 1973. Do noviciátu Křižovníků s červenou hvězdou byl přijat v říjnu 1990 a krátce poté se stal prvním konsultorem řádu. Zastával též post proboštaChlumu Svaté Máří, jednom z nejstarších českých mariánských poutních míst. Taktéž zastával úřad vikáře sokolovského vikariátu.

Jeho jmenování velmistrem mělo být návratem k normálnímu stavu, kdy řád řídí velmistr (před jeho jmenováním jej řídil apoštolský delegát František Václav Lobkowicz, biskup ostravsko-opavský) nicméně ukázalo se, že situace řádu není dosud stabilizovaná a po vizitaci, která prokázala velmi neuspokojivý stav, v roce 2004 jmenoval Vatikán nového apoštolského delegáta – emeritního pražského pomocného biskupa Mons. Jaroslava Škarvadu.

Roku 2011 Jiří Kopejsko odešel na emerituru a velmistrem řádu byl zvolen Josef Šedivý. Emeritní velmistr Jiří Kopejsko se vrátil do Chlumu sv. Máří, kde byl ustanoven farářem. Dnes působí v Chlumu jako výpomocný duchovní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Ladislav Sirový
Znak z doby nástupu 47. velmistr Křižovníků s červenou hvězdou
Jiří Kopejsko
20012011
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Josef Šedivý