Jiří Bartoloměj Sturz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jiří Bartoloměj Sturz
Jiná jména Bartoš Sturz (tradiční varianta)
Narození 15. prosince 1977 (40 let)
Mladá Boleslav
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vzdělání Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Technická univerzita v Liberci
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Univerzita Palackého v Olomouci
Povolání zpěvák, uměnovědec, publicista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Bartoloměj Sturz také Bartoš Sturz (* 15. prosince 1977 Mladá Boleslav) je český historik, hudební teoretik, zpěvák opery a skladatel. Je potomkem pruského šlechtického rodu Sturzů. Působí na Liberecku a Mladoboleslavsku jako pedagog a aktivní vlastivědný pracovník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval hudební vědu, skladbu a historii na univerzitách v Olomouci, v Brně, v Liberci a v Praze. Věnuje se klasickému zpěvu, skladbě a herectví, od roku 2006 je členem operního souboru Divadla F. X. Šaldy[1] v Liberci. Publikuje a přednáší na kulturněhistorická témata, zabývá se dějinami raného novověku a kulturou českého baroka. Pilířem jeho přednáškové činnosti jsou uměnovědná témata k regionálním oblastem Pojizeří a Liberecka.

Autorsky se věnuje jevištní či filmové hudbě, např. k animovaným filmům. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím hudebního souboru FRAGIUM16[2], který se zabývá historickou hudbou v Českých zemích. Dalším oborem, kterému se věnuje je divadelní kritika a publikace vlastní poezie. Provozuje otužilecké plavání.[3] V posledních letech je rovněž známý svou snahou o záchranu renezančně-barokního zámku ve Stvolínkách u České Lípy.

Rod Sturzů pochází z Saska, v 16. století získal rytířský titul, v 18. století pruský baronát. Od 19. století se usadil v Rakousku a jižních Čechách. Jiří Sturz užívá příjmení svých předků společně s křestními jmény „Jiří Bartoloměj“, z nichž „Bartoloměj" je rodinnou tradicí uváděn ve staročeském tvaru „Bartoš“.

Texty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Medailon na webu Šaldova divadla v Liberci
  2. Oficiální web hudeního souboru Fragium16
  3. Článek o Štědrodenním koupání v Jizeře - portál Týden.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]