Jiří Bartoloměj Sturz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Jiří Bartoloměj Sturz
Jiná jména Bartoš Sturz (tradiční varianta)
Narození 15. prosince 1977 (40 let)
Mladá Boleslav
Země ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Vzdělání Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Technická univerzita v Liberci
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Univerzita Palackého v Olomouci
Alma mater Univerzita Palackého v Olomouci
Povolání zpěvák, uměnovědec, publicista
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Bartoloměj Sturz také Bartoš Sturz (* 15. prosince 1977 Mladá Boleslav) je český historik, hudební teoretik, zpěvák opery a skladatel. Je potomkem pruského šlechtického rodu Sturzů. Působí na Liberecku a Mladoboleslavsku jako pedagog a aktivní vlastivědný pracovník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Studoval hudební vědu, skladbu a historii na univerzitách v Olomouci, v Brně, v Liberci a v Praze. Věnuje se klasickému zpěvu, skladbě a herectví, od roku 2006 je členem operního souboru Divadla F. X. Šaldy[1] v Liberci. Publikuje a přednáší na kulturněhistorická témata, zabývá se dějinami raného novověku a kulturou českého baroka. Pilířem jeho přednáškové činnosti jsou uměnovědná témata k regionálním oblastem Pojizeří a Liberecka.

Autorsky se věnuje jevištní či filmové hudbě, např. k animovaným filmům. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím hudebního souboru FRAGIUM16[2], který se zabývá historickou hudbou v Českých zemích. Dalším oborem, kterému se věnuje je divadelní kritika a publikace vlastní poezie. Provozuje otužilecké plavání.[3] V posledních letech je rovněž známý svou snahou o záchranu renezančně-barokního zámku ve Stvolínkách u České Lípy.

Rod Sturzů pochází z Saska, v 16. století získal rytířský titul, v 18. století pruský baronát. Od 19. století se usadil v Rakousku a jižních Čechách. Jiří Sturz užívá příjmení svých předků společně s křestními jmény „Jiří Bartoloměj“, z nichž „Bartoloměj" je rodinnou tradicí uváděn ve staročeském tvaru „Bartoš“.

Texty[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Medailon na webu Šaldova divadla v Liberci
  2. Oficiální web hudeního souboru Fragium16
  3. Článek o Štědrodenním koupání v Jizeře - portál Týden.cz

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]