Jeffrey Goldstone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jeffrey Goldstone
Narození 3. září 1933 (86 let)
Manchester
Alma mater Manchester Grammar School
Zaměstnavatel Massachusettský technologický institut
Ocenění Mayhew Prize (1954)
Dannie Heineman Prize for Mathematical Physics (1981)
Guthrie Medal and Prize (1983)
Dirac Prize (1991)
Dirac Prize (1991)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jeffrey Goldstone (* 3. září 1933) je britský fyzik a člen fakulty fyziky na Massachusettském technologickém institutu. Až do roku 1977 působil na univerzitě v Cambrdigi.

Nejvíce se proslavil objevem Goldstoneova bosonu. V současné době se věnuje kvantovému počítání.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vzdělával se nejprve na gymnáziu v Manchesteru, poté na Trinity College v Cambridgi, kde získal v roce 1954 bakalářský a roku 1958 doktorský titul. Pod vedením Hanse Betheho pracoval na teorii jaderné hmoty a společně vyvinuli úpravy Feynmanových diagramů pro nerelativistické mnohafermionové systémy, později známé jako Goldstoneovy diagramy.[1]

Od roku 1956 do roku 1960 byl vědeckým pracovníkem Trinity College a současně držel i hostující místa v Kodani, Evropské organizaci pro jaderný výzkum a na Harvardu. Během této doby přesunul svoji pozornost k částicové fyzice, koknkrétně zkoumal podstatu relativistických teorií pole se spontánním narušením symetrií. S Abdusem Salamem a Stevenem Weinbergem dokáza, že v takových teoriích musí existovat částice s nulovou klidovou hmotností, později známá jako Goldstoneův boson nebo Nambův-Goldstoneův boson]].

V letech 19621976 byl fakultním členem v Cambridgi. Poté získal profesorské místo na Massachusettském technologickém institutu. V letech 19831989 byl na univerzitě ředitelem centra pro teoretickou fyziku.

Zabýval se kvantovou teorií pole, s Romanem Jackiwem a Frankem Wilczekem publikoval výzkum solitonů v této teorii. S Edwardem Farhim a Samuelem Gutmannem pracoval na silném kvantovém zákoně velkých čísel. Od roku 1997 se s Farhim. Gutmannem, Michaelem Sipserem a Andrewem Childsem věnuje algoritmům kvantového počítání.[2]

V roce 1977 byl zvolen členem Královské společnosti a členem American Academy of Arts and Sciences. Od roku 1987 je členem Americké fyzikální společnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jeffrey Goldstone na anglické Wikipedii.

  1. Lindgren I. & Morrison J. Atomic Many-Body Theory. 2nd. vyd. [s.l.]: Springer-Verlag, 1986. ISBN 0-387-10504-2. S. 215. (anglicky) 
  2. Bio at MIT