Jean-Philippe Douin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Philippe Douin
Narození8. dubna 1940
Saint-Florentin
Úmrtí19. ledna 2016 (ve věku 75 let)
Clamart
Vojenská kariéra
HodnostArmádní generál francouzské armády
Vyznamenánívelkokříž Řádu čestné legie
velkokříž Národního řádu za zásluhy
Řád bílého lva III. třídy
velkokříž Řádu za zásluhy Spolkové republiky Německo
komandér Řádu umění a literatury
komandér Řádu polární hvězdy 1. třídy
velkokancléř Řádu čestné legie
Letecká medaile
Maltézský záslužný řád
komandér Řádu čestné legie
velkodůstojník Řádu čestné legie
Rad Bieleho dvojkríža II. triedy – vojenské

Jean-Philippe Douin (8. dubna 1940 Saint-Florentin19. ledna 2016 Paříž) byl francouzský generál Francouzského letectva.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do námořnické a vojenské rodiny. Vystudoval francouzsko-egyptskou střední školu v Káhiře, střední školu Saint-Jean ve Fribourgu a poté střední školu Buffon v Paříži. Následně se stal studentem na letecké škole, kde studoval v letech 19611964 a byl jmenován podporučíkem a poté poručíkem. V roce 1965 byl poprvé přidělen k Escadron de chasse 2/4 La Fayette a následující rok nastoupil k Escadron de chasse 1/2 Cigognes v Dijonu. Na začátku roku 1968 byl povýšen na kapitána a za dva roky byl jmenován velitelem letky SPA 103. Poté byl přidělen na 118 leteckou základnu Mont-de-Marsan v roce 1972 a v roce 1974 převzal velení nad stíhacím plukem 2/30 Normandie-Němen na letecké základně 112 Reims-Champagne. Následně se stal zkušebním pilotem Mirage F1C, byl zodpovědný za znovuvytvoření 3/5 letové instrukční letky Comtat Venaissin na Orange v roce 1976 a byl povýšen na nadporučík-plukovník. Douin poté absolvoval jednoroční stáž na Vyšší škole leteckého boje v letech 19811982. Když byl povýšen na plukovníka, stal se v roce 1985 velitelem letecké základny 102 Dijon-Longvic a během své kariéry dosáhl šest tisíc hodin letu.

V roce 1988 byl povýšen na brigádního generála a následně byl zástupcem náčelníka operačního štábu letectva a armádního štábu v době, kdy byla Francie zapojena do války v Perském zálivu a byl povýšen na leteckého divizní generála. Nakonec byl 1992 jmenován generálmajorem a během této pozice vedl reformu společných vojenských orgánů.

Když roku 1994 je jmenován náčelníkem štábu letectva, byl povýšen do hodnosti generála letectva. O rok později byl osloven, aby nahradil admirála Jacquese Lanxadeho jako náčelníka štábu ozbrojených sil. Jeho jmenování bylo potvrzeno 8. srpna 1995 a nabývá platnosti od 9. září 1996. Jeho velení se vyznačuje zejména angažováním ozbrojených sil ve válce v Jugoslávii. Na rozhodnutí prezidenta Jacquese Chiraca k zrušení základní vojenské služby profesionalizoval armádu a reorganizoval francouzské jaderné odstrašování, a to demontáži osmnácti raketových sil umístěných na letecké základně 200 Apt-Saint-Christo. Ve funkci byl do 9. dubna 1998, kdy ho nahradil armádní generál Jean-Pierre Kelche.

Téhož roku je 4. června jmenován velkým kancléřem Čestné legie, kancléřem národního řádu za zásluhy. Je prvním pilotem, kterému jsou tyto povinnosti svěřeny. V roce 2004 odchází do důchodu a jeho funkci přebírá Jean-Pierre Kelche.

Zemřel 19. ledna 2016 v Paříži a pohřeb se konal 28. ledna, kdy po vojenském aktu na hlavním nádvoří Invalidovně byla mše v katedrálním kostelem Francouzského vojenského ordinariátu.

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]


Související články[editovat | editovat zdroj]