Jaroslav Golovanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jaroslav Kirillovič Golovanov
Narození2. června 1932
Moskva
Úmrtí21. května 2003 (ve věku 70 let)
Moskva
Příčina úmrtícerebrovaskulární choroba
Místo pohřbeníDanilovský hřbitov
Alma materMoskevská státní technická univerzita
Povolánínovinář, spisovatel, autor sci-fi a popularizátor vědy
OceněníŘád čestného odznaku
Zasloužilý pracovník kultury RSFSR
Cena leninského komsomolu
Řád přátelství mezi národy
Zlaté pero Ruska
ChoťJevgenija Markovna Albacová
DětiVasilij Jaroslavovič Golovanov
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Kirillovič Golovanov (rusky Ярослав Кириллович Голованов; 2. června 193221. května 2003) byl ruský novinář, spisovatel a popularizátor vědy. Zabýval se sovětským výzkumem vesmíru již od jeho počátků.

Golovanův otec byl ředitelem divadla, matka herečka.

Golovanov studoval raketové inženýrství na Baumanově Moskevské státní technické univerzitě, kterou dokončil v roce 1957. V letech 1956 - 1958 působil v laboratoři Ministerstva leteckého průmyslu. V roce 1957 začal psát pro vědecké oddělení deníku Komsomolskaja pravda, redaktorem novin se stal v roce 1958. V letech 1968 - 2003 byl potom nezávislým spolupracovníkem deníku.

Golovanov se brzy začal specializovat na sovětský vesmírný program. Napsal také svůj první román o životě raketových konstruktérů. V letech 1965 a 1966 byl jedním z kandidátů na let do vesmíru mezi novináři. Tým byl rozpuštěn po smrti hlavního konstruktéra Sergeje Koroljova. Golovanov se ještě jednou neúspěšně pokusil mezi kosmonauty dostat v roce 1990.

V roce 1982 vydal knihu obsahující podrobný přehled o historii průzkumu vesmíru, zejména v Sovětském svazu. Detailní životopis Koroljova pod názvem "Koroljov - mýty a fakta" vydal roku 1994. V letech 1998 a 1999 potom publikoval svůj deník s padesáti roky poznámek. Celkově Golovanov napsal 20 knih, které byly přeloženy do 25 jazyků.

Byl třikrát ženatý, z prvního manželství měl dva syny, z druhého manželství syna a z třetího s novinářkou Jevgenijí Markovnou Albacovou dceru Olgu (* 1988).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yaroslav Golovanov na anglické Wikipedii.