Jan z Biclara

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jan z Biclara
Narození540
Santarém
Úmrtí621 (ve věku 80–81 let)
Girona
Povoláníhistorik a kronikář
Nábož. vyznáníkatolická církev
FunkceBishop of the Roman Catholic Diocese of Girona (od 591)
opat
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Titulní strana kroniky biskupů Jana z Biclara a Viktora z Tunnuny od Heinricha Canisiuse (1600)

Jan z Biclara (latinsky Iohannes Biclarensis) (540? Scallabis - po 621? Girona) byl vizigótský kronikář a biskup v Gironě.[1]

Narodil se ve městě Scallabis (dnešní Santarém) v Lusitánií. Pobýval v Konstantinopoli, kde studoval řečtinu a latinu.[2] Ve svých sedmnácti letech se vrátil do vlasti. Isidor ze Sevilly píše, že Jan z Biclara měl odmítavý postoj k ariánské víře, která v té době ve vizigótské říši dominovala, proto byl králem Leovigildem vyhoštěn do Barcelony. Některé prameny uvádějí, že byl i uvězněn.

Moderní historici poukazují na to, že jiné soudobé iberské zdroje, včetně Janovy vlastní kroniky nemají žádné informace o pronásledování katolíků ve vizigótské říši až do vzpoury Hermenegilda, kdy Vizigóti začali pronásledovat Hermenegilda, jeho stoupence a Židy. Mnohem pravděpodobnější důvod pro Janovo případné uvěznění byl jeho dlouhý pobyt v Konstantinopoli a tudíž podezření na to, že mohl být špionem byzantských guvernérů na jihu Iberie.

Po Leovigildově smrti v roce 586 se Jan z Biclara vrátil do vlasti. Následně založil benediktinský klášter v Biclaru (přesné určení místa není známé), kde byl opatem[3] a než byl jmenován katolickým biskupem v Gironě, tak v roce 590 dokončil svou kroniku. Jako biskup vystupoval pod jménem Johannes Gerundensis.[2][pozn. 1]

Jan z Biclara se účastnil v roce 592 synody v Zaragoze v roce 599 v Barceloně a v roce 614 v Egaře (municipium Flavium Egara). Jeho kronika, která je pokračováním kroniky Viktora z Tunnuny (Chronicon continuans Victorem Tunnunensem), sahá až do roku 590.[3] Jeho kronika byla vytištěna již v roce 1600 a poskytuje nejúplnější a nejspolehlivější informace o Leovigildově bouřlivé vládě ve vizigótské říši v době přechodu říše od ariánské ke katolické víře.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Někteří historici uvadějí, že biskup v Gironě známý jako Johannes Gerundensis (Jan z Girony) byl nástupcem kronikáře Jana z Biclara, jiní historici ho ztotožňují přímo s kronikářem Janem z Biclara.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KAZHDAN, Alexander P. Oxford Dictionary of Byzantium.. New York: Oxford University Press, 1991. 2366 s. Dostupné online. ISBN 978-0195046526. S. 1062. (anglicky) 
  2. a b http://www.newadvent.org/cathen/08470a.htm (anglicky)
  3. a b WOLF, Kenneth Baxter Wolf. Conquerors and Chroniclers of Early Medieval Spain 2. edice. [s.l.]: Liverpool University Press, 2000. 224 s. Dostupné online. ISBN 978-0853235545. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]