Jan Vala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Vala
Narození14. září 1943 (78 let)
Havlíčkův Brod
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Vala (* 14. září 1943, Havlíčkův Brod) je český herec a moderátor.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na liberecké průmyslové škole, na které studoval v letech 19571961 obor Výroba a rozvod elektrické energie, nastoupil na DAMU. Po jejím absolvování působil v Divadle F. X. Šaldy a nastoupil do vznikajícího Studia Ypsilon. V letech 19741976 uváděl společně s Jiřím Wimmerem pořady hudební skupiny Plavci a působil v pražském divadle Ateliér. Na obrazovku Československé televize se poprvé dostal v televizním publicistickém pořadu Mladýma očima, pak uváděl společně s Otou Štajfem a Valerií Chmelovou populární Televizní klub mladých, zároveň s tím konferoval různá pódiová vystoupení: hudební festival Bratislavská lyra, výsledky ankety Zlatý Slavík nebo televizní pořad Manželský pětiboj.

Jeho televizní kariéra skončila v roce 1984, kdy jej z Československé televize vyhodili a zakázali mu vystupovat.[1] Stal se tedy montérem ocelových konstrukcí v JZD Rozvoj PosázavíJílovém u Prahy, pak dělal interní zábavné pořady pro JZD Slušovice. Do televize se vrátil až roku 1989, kdy uváděl tehdejší silvestrovský blok. Dále moderoval soutěžní pořad Co je to a svůj vlastní publicistický seriál Putování za vínem. V roce 2001 nastoupil jako tiskový mluvčí společnosti Bestsport, stavějící Sazka Arenu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Vyklidil jsem stůl a šel, popsal moderátor Jan Vala náhlý vyhazov z televize. iDNES.cz [online]. 2021-11-12 [cit. 2021-11-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]