Jan Neplach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Neplach
Narození 23. února 1322
Hořiněves
Úmrtí 13. září 1371 (ve věku 49 let)
Opatovice nad Labem
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Neplach (23. února 1322 Hořiněves – pravděpodobně 16. září 1371 Opatovice nad Labem) byl opatovický opat a kronikář.

V roce 1332 byl přijat do benediktinského řádu v opatovickém klášteře a o dva roky později složil řeholní sliby. V roce 1340 byl poslán opatem Hroznatou na boloňskou univerzitu. V roce 1348 se stal opatem po Hroznatově rezignaci. Vedle toho si získal přízeň Karla IV. Je doloženo jeho časté cestování jak v Karlových službách tak i ve službách arcibiskupa Jana Očka z Vlašimi.

Jeho jediné známé dílo Stručný spisek kroniky římské i české (Summula chronicae tam Romanae quam Bohemicae) pochází nejspíše z roku 1360 a je nepříliš velkého rozsahu, která nemá příliš velkou cenu po stránce literární a po stránce historické mají cenu pouze některé jednotlivé zápisy ze 14. století. Velkou část tvoří prosté analistické zápisy, obsahující chronologii římských císařů, papežů s doplňky o svatých, poněkud obsáhlejší chronologie českých panovníků, speciálně je potom pojednáno období Karla IV.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Seznam dělSouborném katalogu ČR, jejichž autorem nebo tématem je Jan Neplach
  • Kroniky doby Karla IV.. Praha: Svoboda, 1987. Kapitola Neplachovo stručné sepsání kroniky římské a české, s. 583–585.