Jan Cempírek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jan Cempírek
Narození27. června 1970 (52 let)
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel, novinář a fotograf
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jan Cempírek (* 27. června 1970 v Českých Budějovicích) je český spisovatel, novinář a cestovatel. Po ukončení studií procestoval na 40 zemí světa. Od roku 1995 pracuje pro média (vydavatelství MAFRA, Regie Radio Music - Evropa 2, Frekvence 1 či internetová společnost Český internet).

Je autorem čtyř publikovaných knih. Upozornil na sebe mystifikací, některými médii označovanou za největší českou literární mystifikaci posledních let[1], kdy svou knihu Bílej kůň, žlutej drak vydával za knihu fiktivní vietnamské autorky Lan Pham Thi. Píše také pro denní tisk, především pro MF Dnes, Deníky, dále pak pro společenské časopisy typu Reflex či Koktejl. Věnuje se především cestopisným reportážím. Provozuje regionální vydavatelství Pikador Books (2014), kde vydává beletrii zaměřenou na beletrii se vztahem k jihočeskému regionu, vyšla zde například novela Hrdina od Madridu od spisovatelky Markéty Pilátové nominovaná na Cenu Josefa Škvoreckého (2016). Založil českobudějovický společenský magazín BUDLive (2016), jako prostor pro kvalitní regionální publicistiku.

Okrajově se věnuje reportážní fotografii. Sleduje zejména problematiku autostopu, je autorem výstavy Autostopaři.cz (2014) s portréty stopařů doplněných jejich příběhy.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

 • Rafinerie, Labyrint, Praha 2005 - trainstory ze života pouličních umělců v různých místech Evropy
 • Autostop.CZ, Gutenberg, Praha 2008 – kniha povídek z autostopu doplněná fotografiemi a mikropříběhy stopařů
 • Tanec posledního dne, DriftBooks – 2014 rockový román napsaný během několika deštivých nocí v hostelu na Novém Zélandu, vydáno jako e-kniha
 • Bílej kůň, žlutej drak, Knižní klub, Praha 2009, pod pseudonymem Lan Pham Thi – mystifikační kniha popisující vietnamskou komunitu v Česku tak, jak si běžný Čech asi myslí, že vypadá vietnamský pohled. Dostupné online a jako e-kniha.
 • Nejšťastnější generace, Novela bohemica, Praha 2017, román s příběhem gymnazisty Tomáše, který připravuje k talentovým zkouškám na FAMU kolekci časosběrných fotografií své krásné spolužačky. Ačkoliv se na školu nakonec nedostane, ve fotografických schůzkách se svou spolužačkou pokračují i v dalších letech.

Pseudonym Lan Pham Thi[editovat | editovat zdroj]

V roce 2009 na sebe Jan Cempírek upoutal pozornost médií, když vyšlo najevo, že knihu Bílej kůň, žlutej drak, která vyhrála Cenu Knižního klubu, napsal ve skutečnosti pod pseudonymem Lan Pham Thi on. Mystifikaci dovedl tak daleko, že pod jménem devatenáctileté Vietnamky poskytl médiím i několik rozhovorů a fotografií - vždy pomocí e-mailové korespondence.[2][3]

Ačkoliv je psaní pod pseudonymem běžná spisovatelská praxe, vyvolala mystifikace i četné záporné reakce. Významnou úlohu nejspíše sehrála skutečnost, že na knihu bylo nahlíženo jako na autentickou výpověď o česko-vietnamském soužití. Někteří lidé - jako například Denisa Novotná, marketingová manažerka nakladatelství Knižní klub[4] - dokonce považují Cempírkovu mystifikaci za podvod, přestože neporušil ani pravidla soutěže ani autorský zákon.

Vliv domnělé autorčiny národnosti připouštěli i recenzenti, kteří uváděli, že „pokud by [kniha] nepocházela od „Vietnamky“ a nenabízela i pohled do této uzavřené komunity, možná podle nich by zapadla mezi „punkové“ texty dospívajících autorů, jež jsou tradičně plné siláckých řečí, odsudků a úderných přirovnání, ale i romantiky“.[5]

Pavel Janáček, porotce, i Ivan Binar, předseda poroty, však připomněli, že pro porotu jsou soutěžní texty anonymní a Cempírkovo autorství nijak nemění důvody, pro které byla kniha oceněna.[6][7]

Cempírek uvedl jako motivaci celé mystifikace dva důvody: Snahu upozornit na problémy česko-vietnamského soužití a touhu zjistit, jak bude čtenářský i nakladatelský trh reagovat na knihu plnou klišé.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. VLASÁK, Zbyněk. Mystifikátor Cempírek: Věděl jsem, že moje kniha nezapadne. [Novinky.cz] [online]. 26. 11. 2009, rev. 5. 12. 2009 [cit. 5.12.2009]. Dostupné online. 
 2. CINGER, František. Lan Pham Thi: V Asii je drak symbolem štěstí a bohatství. [Novinky.cz] [online]. 4. 9. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 3. MAREŠOVÁ, Milena M. No jo, fakt nemám v knížce žádného kladného Čecha. [aktuálně.cz] [online]. 27. 9. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 4. MANDYS, Pavel. Potvrzeno. Vietnamský román napsal Jan Cempírek. [Týden] [online]. 27. 11. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 5. Oceněná Vietnamka Lan Pham Thi se jmenuje Jan Cempírek. [aktuálně.cz] [online]. 28. 11. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 6. CERMANOVÁ, Anna. Janáček Pavel – rozhovor. [iLiteratura.cz] [online]. 20. 10. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 7. HORÁK, Ondřej. Knižní klub Cempírkovi vrací úder. [Hospodářské Noviny] [online]. 1. 12. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 
 8. KERLES, Marek. Mohu potvrdit, tu knihu jsem napsal, přiznává Cempírek. [Lidové noviny] [online]. 30. 11. 2009 [cit. 1.12.2009]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]