James Bruce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
James Bruce
JamesBruce.jpg
Narození 14. prosince 1730
Stirling
Úmrtí 27. dubna 1794 (ve věku 63 let)
Stirling
Alma mater Univerzita v Edinburghu
Harrow School
Ocenění člen Královské společnosti
Některá data mohou pocházet z datové položky.
James Bruce

James Bruce of Kinnaird (14. prosince 1730 u Kinnairdu27. dubna 1794 tamtéž) byl skotský přírodovědec a cestovatel.

Život a kariéra[editovat | editovat zdroj]

Bruce studoval právo v Edinburghu. Brzy se oženil a pracoval v Londýně jako obchodník s vínem v letech 1754 až 1761. V roce 1762 byl jmenován konzulem u beje v Alžírsku. Po několika cestách do vnitrozemí Afriky a Středomoří zamířil v roce 1767 do Asie a navštívil Baalbek a Palmyru. Vytvořil několik kreseb starověkých památek, které jsou uloženy v Královské knihovně v Kew.

Na jaře roku 1768 odcestoval do Káhiry a putoval proti proudu Nilu. Jeho expedice skončila v roce 1773. Navštívil Veset a Údolí králů. Zdokumentoval hrob Ramesse III. jako první badatel. Poté odejel do Asuánu, vrátil se do Qeny a cestoval s karavanou do Qosseiru u Rudého moře.

V Gondaru, hlavním městě Habeše, si získal velkou autoritu při léčení neštovic. Přes tři roky zůstal v Etiopii, navštívil východní prameny přítoků Nilu. Osoboval si objevení těchto pramenů, přestože je popsal již roku 1618 portugalský kněz Pedro Paez a po něm také Jeromo Lobo v roce 1622. James Bruce označil jejich zprávy za nedůvěryhodné.[1] Pokračoval v cestě přes severní Núbii do Alexandrie. Po jedenácti letech se vrátil do Skotska, kde napsal pětisvazkové dílo Travels to discover the sources of the Nile.

V roce 1776 se Bruce stal členem Královské společnosti (Royal Society for the Improvement of Natural Knowledge). Byl po něm pojmenován rostlinný rod Brucea J.F.Mill. z čeledi Simaroubaceae.

James Bruce má v Mezinárodním rejstříku jmen rostlin zkratku Bruce.[2]

Botanika[editovat | editovat zdroj]

James Bruce popsal tyto rostliny:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku James Bruce na německé Wikipedii.

  1. Gerhard Konzelmann: Der Nil - Heiliger Strom unter Sonnenbarke, Kreuz und Halbmond, dtv, Mnichov, 1985, strany 210-220
  2. BRUMMITT, Richard Kenneth; POWELL, C. E. Authors of Plant Names. Kew: Royal Botanical Gardens, 1992. Dostupné online. ISBN 1-84246-085-4. (anglicky) Mezinárodní rejstřík jmen rostlin je zapracován do seznamu botaniků a mykologů dle zkratek.