Jacques Necker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portrét Jacquese Neckera od Josepha Duplessise

Jacques Necker (30. září 1732, Ženeva9. dubna 1804, Coppet, Švýcarsko) byl francouzský státník a bankéř, ministr financí krále Ludvíka XVI.

Svou kariéru začal jako bankéř v Paříži. V 60. letech 18. století byl jmenován správcem Francouzské Východoindické společnosti. V červnu 1777 se stal poprvé francouzským ministrem financí. Chtěl řešit vážnou finanční situaci zadlužené země bez vypisování nových daní. Neměl tedy jinou možnost než zemi ještě více zadlužit. Ve své funkci se mu podařilo prosadit drobné reformy státní správy, jeho cílem bylo omezit pravomoci královských úředníků, to se mu však nepodařilo. Na nátlak královského dvora byl odvolán.

Podruhé se stal ministrem financí v srpnu 1788. V tehdejší kritické situaci podporoval svolání generálních stavů a později se snažil nabízet různá kompromisní řešení rozdělené francouzské společnosti. Jeho odvolání 11. července 1789 nepochybně mělo podíl na radikalizaci pařížského lidu a tím do jisté míry přispělo k zahájení Velké francouzské revoluce o několik dní později.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Josef Hotmar: Dobrodružství Velké revoluce 1789-1799, Panorama, Praha 1989
  • Kolektiv autorů: Dějiny Francie, Svoboda, Praha 1988

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]