Jaú National Park

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jaú National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Jaú National Park (Brazílie)
Red pog.png
Umístění Brazílie Brazílie
Souřadnice 2°10′13″ j. š., 62°37′2″ z. d.
Rozloha 23 779 km2

Jaú National Park (Parque nacional do Jaú) je národní park v Brazílii, ve spolkovém státě Amazonas mezi 1º00’—3º00’ j.š. a 61º30’—64º00’ z.d., v povodí Rio Negro, mezi jejími přítoky Caribani a Unini, přibližně 250 km do hloubi pralesa. Předmětem ochrany je centrální oblast amazonských deštných pralesů.

Je to největší chráněná plocha deštných pralesů v Jižní Americe, rozprostírá se na ploše 23 779 km2. Park je přístupný pouze s povolením brazilské vlády. Lze se do něj dopravit na člunu po Rio Negro z 230 km vzdáleného Manaus přes Novo Airao do Foz de Jau (plavba trvá 24 hodin).

V amazonském deštném pralese lze rozlišit několik typů prostředí:

  • terra firme (oblasti s pevnou půdou) - mohutné stromy (30-60 m vysoké), na 1 ha až 180 druhů stromů a rostlin, hustým a neprostupný podrost, zvířata mohou žít jen v korunách stromů
  • igapó (po několik měsíců zaplavené oblasti) - podél břehů mauritské palmy
  • campinarana (oblasti s dobrým odtokem) - hustá keřová a stromová společenství

Celkem v amazonských pralesích roste přibližně 300 druhů stromů. Na obřích stromech žijí četné epifyty - především bromelie a jiné orchideje, v jejichž trychtýřovitých listech se usídlily žáby a hmyz.

V národním parku Jaú žije 120 druhů savců, 470 druhů ptáků, 15 druhů plazů a 320 druhů ryb. Jmenovitě to jsou například jaguáři, oceloti, opice (tamarín pestrý), vydry obrovské, říční želvy, kajmani. Přímo v Rio Negro žijí i větší vodní živočichové - kapustňáci jihoameričtí a delfíni.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]