Národní park Jaú

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaú National Park
IUCN kategorie II (Národní park)
Jau National Park.jpg
Národní park Jaú
Národní park Jaú
Umístění Brazílie Brazílie
Souřadnice
Rozloha 23 779 km²
Světové dědictví UNESCO
Rok zařazení 2000
Kritérium ix, x
Odkaz 998

Národní park Jaú (portugalsky Parque nacional do Jaú) je národní park v Brazílii, ve spolkovém státě Amazonas mezi 1º00’—3º00’ j.š. a 61º30’—64º00’ z.d., v povodí řeky Rio Negro, mezi jejími přítoky Caribani a Unini. Zároveň se jedná o součást koplexu chráněných území centrální Amazonie (společně s dalším brazilským národním parkem Anavilhanas a rezervacemi Amana a Mamiraua) - světového přírodního dědictví UNESCO.

Předmětem ochrany je centrální oblast amazonských deštných pralesů. Je to největší chráněná plocha deštných pralesů v Jižní Americe, rozprostírá se na ploše 23 673 km². Park je přístupný pouze s povolením brazilské vlády. Lze se do něj dopravit na člunu po Rio Negro z 230 km vzdáleného města Manaus přes Novo Airao do Foz de Jau (plavba trvá 24 hodin).

V amazonském deštném pralese lze rozlišit několik typů prostředí:

  • terra firme (oblasti s pevnou půdou) - mohutné stromy (30-60 m vysoké), na 1 ha až 180 druhů stromů a rostlin, hustým a neprostupný podrost, zvířata mohou žít jen v korunách stromů
  • igapó (po několik měsíců zaplavené oblasti) - podél břehů mauritské palmy
  • campinarana (oblasti s dobrým odtokem) - hustá keřová a stromová společenství

Celkem v amazonských pralesích roste přibližně 300 druhů stromů. Na obřích stromech žijí četné epifyty - především bromélie a jiné orchideje, v jejichž trychtýřovitých listech se usídlily žáby a hmyz.

V národním parku Jaú žije 120 druhů savců, 470 druhů ptáků, 15 druhů plazů a 320 druhů ryb. Jmenovitě to jsou například jaguáři, oceloti, opice (tamarín pestrý), vydry obrovské, říční želvy, kajmani. Přímo v Rio Negro žijí i větší vodní živočichové - kapustňáci jihoameričtí a delfíni.