Jízdárna Pražského hradu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Nádvoří jízdárny

Jízdárna Pražského hradu nebo také Hradní jízdárna je velká barokní stavba nacházející se v širším areálu Pražského hradu u cesty k Prašnému mostu naproti vchodu do Královské zahrady nad Jelením příkopem. Stavba pochází z roku 1694, kdy nahradila původní starší menší jízdárnu z roku 1572.

K jízdárně patří také hospodářský dvůr se stájemi pro koně a s původní Rudolfovou bažantnicí, jež byla založena před rokem 1600. Jedná se o relativně mohutnou 92 metrů dlouhou a 40 metrů širokou budovu s půdorysem ve tvaru pravidelného obdélníka s široce klenutou dřevěnou valbovou střechou s malými kruhovými okny. Stavba byla vybudována na pokyn císař Leopolda I., projektantem stavby se stal pražský architekt Jan Baptista Mathey, stavitelem pak Marco Canevalle. Budova byla určena pro jezdecký výcvik a jezdecké zábavy šlechtického panstva, což připomínají dvě plastiky nacházející se v jejím průčelí. Oproti původnímu stavu dnes na průčelní fasádě chybí císařská říšská orlice, jenž byla odstraněna během jedné z následujících rekonstrukcí objektu.

V roce 1760 jízdárna vyhořela a musela projít první rekonstrukcí, kdy dostala nový strop, který se dochoval do dnešních dob.

V pozdějších dobách, kdy jízdárna přestala sloužit svému účelu byla využívána jakožto skladiště. V současnosti se zde nachází významná pražská výstavní síň, kde jsou pravidelně pořádány výstavy nejvýznačnějších umělců.

Literatura

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Jízdárna Pražského hradu na Wikimedia Commons


Šablona:Geo cz

Šablona:Pahýl - architektura