Jáchymovský tolar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Jáchymovský tolar (německy Joachimstaler) je označení historických stříbrných mincí ražených v Jáchymově v letech 15191528.

Podoba[editovat | editovat zdroj]

Na přední straně vidíme reliéfní postavu svatého Jáchyma se Šlikovským erbem a nápisem Svatý Jáchym v latině. Po obvodu mince čteme nápis: ARMA=DUOB=SLICOUV=STEFANI=ET=BRATR=COMITU=D=BASAIA - Mince pánů Šliků Štěpána a bratří hrabat z Bassana (Arma Dominorum Slickorum Stephani et Fratrum Comitum de Bassano). Nápis svatý Jáchym byl u několika ražeb (hlavně zpočátku) nahrazen iniciálami SI a letopočtem ražby.

Na zadní straně Tolaru vidíme Českého královského lva a nápis LUDOVICUS-PRIM-D-GRACIA-REX-BOE = Ludvík první z Boží milosti král Český. Jméno panovníka se samozřejmě měnilo.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jáchymovský tolar z r. 1525
Avers: Svatý Jáchym; AR(gento) : DOM(i) : SLI(c) : STE(phanus) : E(t) : 7 : FRA(tres) : COM(es)[2] : D(ominus) : BA(ssani)
Revers: Dvojocasý lev; LVDOVICVS ? PRIM(vs) D(ei): GRACIA REX BO(hemiae)

Vzorem jáchymovského tolaru byla saská mince, ražená v letech 1492-1525 ve Zwickau a Schneebergu, zvaná podle čepic vyobrazených panovníků německy Klappmützentaler. Jáchymovský tolar jí odpovídal jak svojí váhou, tak ryzostí. Na rozdíl od ní však byly jáchymovské tolary opatřeny letopočty: 1520, 1525, 1526, 1527 a 1528. Tyto mince vážily 29,23 g při obsahu 27,41 g čistého stříbra.

Ražba jáchymovského tolaru byla zahájena z podnětu rodu Šliků kteří kontrolovali těžbu stříbra v Jáchymově. Do té doby stříbro vyváželi do Norimberka; uvědomovali si však, že ražbou mincí dosáhnou většího zisku.

Ražbu Šlikům oficiálně povolil český zemský sněm svým rozhodnutím z 9. ledna 1520.[1] Ten jim povolil razit "větší groše v hodnotě rýnských zlatých, jejich polovin a čtvrtin". Mince byly raženy v jáchymovské královské mincovně. Podle zpráv z několika zdrojů (jáchymovský teolog a učitel latiny Johannes Mathesius, Georgius Agricola, Johannes Miesel) však byly tolary raženy již roku 1519. Před vydáním úředního svolení vznikaly zřejmě ve sklepech šlikovského hrádku jihozápadně od Jáchymova.

Kromě běžných tolarů byly raženy mince v hodnotě čtvrt nebo půl tolaru, avšak pouze výjimečně. Roku 1520 byly vzácně raženy dvou-, tří- a čtyřtolary.

Od roku 1526 byly jáchymovské tolary raženy v další mincovně, která se nacházela pravděpodobně v Horním Slavkově. Lze odhadnout, že celkem bylo vyraženo asi 1,3 miliónu jáchymovských tolarů. Ražba byla zastavena na jaře roku 1528 z příkazu císaře Ferdinanda I.

Od jména jáchymovského tolaru se později odvozovaly názvy dalších mincí a měn - tolary a dolary.[2] (Např. ještě v německém originále děl Karla Maye se vyskytuje označení amerického dolaru německým výrazem Taler.)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joachimstaler na německé Wikipedii.

  1. Jáchymovský tolar dal jméno americkému dolaru. Jako stříbrná mince vznikl před 500 lety. ČT24 [online]. 2020-01-09 [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 
  2. KUCHYŇOVÁ, Zdeňka. Před 500 lety začal hrabě Šlik razit slavný jáchymovský tolar. Radio Prague International [online]. Český rozhlas, 2020-01-08 [cit. 2020-01-09]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]