Islám v Indii

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tádžmahal, vrcholný příklad mughalské architektury

Islám je v Indii druhé nejrozšířenější náboženství po hinduismu. Podle sčítání lidu z roku 2001 se k němu hlásí 13,4% obyvatelstva,[1] tedy asi 138 milionů lidí.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Příchod islámu do oblasti Jižní Indie nastal ještě před samotnou muslimskou invazí do Indie. Islámské vlivy do oblasti Indie začaly pronikat již v 7. století spolu s arabskými obchodníky. Obchodní styky mezi Arábií a Indickým poloostrovem jsou již velmi starobylé – arabští obchodníci navštěvovali oblast Malabáru, která je spojnicí mezi oblastmi Arábie a přístavy Jihovýchodní Asie, již v době před vznikem islámu. Podle historiků Elliota a Dowsona byla první loď s muslimskými cestovateli u indických břehů spatřena již roku 630. H. G. Rawlinson tvrdí, že první arabští muslimové osídlili indické pobřeží na konci 7. století.[2] Příchod prvních muslimů na Indický subkontinent tak spadá pravděpodobně někdy do 7. století, rozmach však islám zažil až o několik století později.

První indická mešita byla postavena v roce 629 na příkaz Čaramana Parumala ještě za dob Muhammada (asi 571–632) v Kotunallúru Malikem ibn Dínarem.[3]

V oblasti Malabáru, kde Arabové začali šířit islám, se prvními konvertity stali Máppilejové, jelikož byli v bližším kontaktu s arabskými obchodníky než kdokoliv jiný. V 8. století vpadli do oblasti Sindhu v dnešním Pákistánu muslimové v čele s Muhammadem bin Kásimem a oblast se tak stala jednou z provincií Umajjovského chalífátu. V první polovině 10. století se oblasti Paňdžábu chopil Mahmúd z Ghazny, připojil ji ke Ghaznovské říši a podnikl několik tažení hlouběji do oblasti Indie. Úspěšnější tažení než Mahmúd provedl koncem 12. století Muhammad z Ghóru, který položil základ Dillíského sultanátu.

Od první poloviny 16. století se vlády nad většinou Indického subkontinentu na dlouhou dobu chopila muslimská dynastie Mughalů. Po jejím pádu v polovině 19. století se na Indickém subkontinentu nacházelo již ohromné množství muslimů, které od roku 1906 v politice reprezentovala Muslimská liga. Neshody mezi pojetím nové vlády po osvobození od britské nadvlády vedly v roce 1947 ke vzniku Východního a Západního Pákistánu s převážně muslimských obyvatelstvem (v roce 1971 pak došlo k osamostatnění Východního Pákistánu a vznikl tak Bangladéš).

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Mapa rozšíření islámu v Indii

Největší koncentrace (okolo 47% z celkového počtu indických muslimů) muslimů je podle sčítání lidu z roku 2001 soustředěno ve 2 státech - Uttarpradéši (30,7 mil., 18,5% z celkové populace indických muslimů), Západním Bengálsku (20,2 mil., 25%) a Biháru (13,7 mil, 16,5%). Islám je převládajícím náboženstvím na Lakadivách (93%) a ve svazovém státě Džammú a Kašmír (67%). Další významnější skupiny muslimů jsou v Ásámu (31%) a Kérale.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Islam in India na anglické Wikipedii.

  1. South Asia: India [online]. CIA - The World Factbook, [cit. 2009-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Ancient and Medieval History of India, ISBN 81-86050-79-5
  3. Cheraman Juma Masjid A Secular [online]. [cit. 2009-06-24]. Dostupné online. (anglicky)