Isabela z Anjou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabela z Anjou
Uherská královna
Doba vlády 12721290
Manžel Ladislav IV. Kumán
Narození 1261
Neapol
Úmrtí 1303
Neapol
Předchůdce Alžběta Kumánská
Následník Fenena Kujavská
Dynastie Anjouovci
Otec Karel I. z Anjou
Matka Beatrix Provensálská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela z Anjou či také Alžběta z Anjou (italsky Elisabetta d'Angiò, maďarsky Anjou Izabella, 1261 – 20. prosince 1290/23. června 1304?)[1] byla uherskou královnou z původně francouzské dynastie Anjou. Manželství s uherským králem Ladislavem bylo bezdětné a nešťastné.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Isabela byla jednou z dcer Karla z Anjou a jeho první choti Beatrix, dcery provensálského hraběte Ramona Berenguera V. V sedmdesátých letech 13. století byla provdána za uherského panovníka Ladislava IV. Jednalo se o dvojitý sňatkový projekt – Isabelin bratr Karel se oženil s uherskou princeznou Marií.[pozn. 1] Mladý král Ladislav, korunovaný roku 1272 svatoštěpánskou korunou,[3] získal pro svůj poloviční kumánský původ přízvisko Kumán a po celý svůj život dával i přes četné pokusy svaté stolice přednost jejich pohanskému způsobu života[4] a před svou manželkou kumánským spolunocležnicím.

Král Ladislav měl za manželku dceru krále Karla z Apulie. Manželským lůžkem však pohrdl a oddal se kumánským děvčatům, která se nazývala Edua, Cupchech a Mandula. Měl i mnoho dalších konkubín. Jejich láska jeho srdce nadobro zkazila a baroni i šlechtici v kraji ho znenáviděli...
— Chronicum Pictum[5]

Od září 1286 do srpna 1287 byla zapuzená Isabela internována v dominikánském klášteře sv. Marie na Zaječím ostrově pod dohledem své švagrové Alžběty. Byla propuštěna až na přímluvu ostřihomského arcibiskupa Ladoméra.[2] Ovdověla roku 1290, když byl Ladislav u hradu Chersig zavražděn Kumány. Po jeho smrti se uchýlila do neapolského dominikánského kláštera sv. Petra, kde i zemřela a byla pochována.

Vývod předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Právě Karlův syn Karel Martel z Anjou se stal otcem budoucích uherských králů z rodu Anjouvců, kteří v osobě Karla Roberta dosedli na uherský trůn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.fmg.ac
  2. a b Magyar életrajzi lexikon
  3. Kroniky stredovekého Slovenska : stredoveké Slovensko očami kráľovských a mestských kronikárov. Příprava vydání Július Sopko. Budmerice: Vydavateľstvo Rak, 1995. 384 s. ISBN 80-85501-06-6. S. 61. 
  4. CHARVÁTOVÁ, Kateřina. Václav II. Král český a polský. Praha: Vyšehrad, 2007. ISBN 978-80-7021-841-9. S. 97. 
  5. Kroniky stredovekého Slovenska, str. 62

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bertényi, I. , Diószegi, I. , Horváth, J. , Kalmár, J. y Szabó P. (2004). Királyok Könyve. Magyarország és Erdély királyai, királynői, fejedelmei és kormányzói. Budapest, Hungría: Helikon Kiadó.
  • Hóman, B. y Szekfű, Gy. (1935). Magyar Történet. Budapest, Hungría: Király Magyar Egyetemi Nyomda.
Uherská královna
Předchůdce:
Alžběta Kumánská
12721290
Isabela z Anjou
Nástupce:
Anežka Habsburská
Chorvatská královna
Předchůdce:
Alžběta Kumánská
12721290
Isabela z Anjou
Nástupce:
Anežka Habsburská