Isabela Francouzská (1242–1271)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Isabela Francouzská
královna navarrská a hraběnka ze Champagne
Isabela v kostele Panny Marie v Poissy
Isabela v kostele Panny Marie v Poissy
Manžel Theobald II. Navarrský
Narození 18. března 1242
Úmrtí 27. dubna 1271
Hyères
Pohřbena Františkánský klášter v Provins
Dynastie Kapetovci
Otec Ludvík IX. Francouzský
Matka Markéta Provensálská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Isabela Francouzská (francouzsky Isabelle de France, 18. března 124227. dubna 1271, Hyères) byla navarrská královna a hraběnka ze Champagne. Svůj krátký život trávila převážně na modlitbách a zúčastnila se křížové výpravy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Isabela se narodila v březnu 1242 jako druhá dcera francouzského krále Ludvíka IX. a Markéty, dcery provensálského hraběte Ramona Berenguera V. Během roku 1254 jako dvanáctiletá dívenka, vážně zvažující klášterní život, zaujala navarrského prince Theobalda II. a oba mladí lidé sdíleli společné náboženské nadšení. 6. dubna 1255 je v Melunu oddal františkán Odo Rigaud a po svatbě Theobald trávil nějaký čas na pařížském dvoře. Král Ludvík se k němu choval jako k synovi,[1] svou roli krom osobních sympatií hrála i záruka budoucího příklonu navarrské dynastie k Francii.[2]

Roku 1256 se Theobald ujal dědictví po otci. I po převzetí Navarry a Champagne úzce spolupracoval se svým tchánem, stal se jeho důvěrným přítelem a Ludvík pro něj byl vzorem.[3] Isabela se na veřejných věcech vůbec nepodílela, její čas byl zcela vyplněn zájmem o náboženský život, dny trávila se svým zpovědníkem a tajným umrtvováním těla.[1]

Drahá dcero, mírou naší lásky k Němu je milovat ho bez míry...
— o lásce k Bohu z Naučení Ludvíka IX. věnovaného dceři Isabele[4]

V červenci 1270 se bezdětní manželé připojili k tuniské křížové výpravě, což se jim stalo osudným. Výpravu postihla katastrofa, na území Tunisu při čekání na posily zemřel na úplavici Jan Tristan, pár dní po něm i samotný král Ludvík. Při plavbě do Trapani zastihla vracející se flotilu vichřice a výprava ztratila na čtyřicet válečných lodí. Vyděšení cestovatelé se rozhodli raději pro cestu po souši. Do vlasti se jich přesto vrátilo jen pár. Theobald zemřel v prosinci 1270 na blíže neurčenou epidemii.[pozn. 1] V dubnu 1271 zemřela již na území Provensálského hrabství také Isabela. Pohřební průvod tak čítal velkou část královské rodiny.[pozn. 2] Theobaldovo srdce bylo uloženo u jakobínů v Provins, Isabelino u cisterciáků v Clairvaux[1] a těla obou manželů ve františkánském klášteře v Provins.[pozn. 3] Dědicem navarrského království se stal Theobaldův mladší bratr Jindřich I.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Jeho vnitřnosti byly pohřbeny na místě skonu v Trapani, tělo nabalzamováno a společně s kostmi tchána a dalších členů rodiny převezeno do Francie.
  2. Kromě Ludvíka IX. a Jana Tristana zemřel při návratu také Alfons z Poitiers, jeho choť Jana a mladá královna Isabela.
  3. Náhrobky zanikly díky zkáze františkánského kostela během Stoleté války, schrána na Theobaldovo srdce je dnes uložena v místním františkánském klášteře, [5] Isabelina se nedochovala.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in the County of Champagne. In: EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 86. (anglicky)
  2. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888-1498). Praha: Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 180. 
  3. LE GOFF, Jacques. Svatý Ludvík. Praha: Argo, 2012. 724 s. ISBN 978-80-257-0685-5. S. 492. Dále jen Svatý Ludvík. 
  4. Svatý Ludvík, str. 294
  5. www.lamop-intranet.univ-paris1.fr

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Markéta Bourbonská
Znak z doby nástupu Navarrská královna
12581270
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Blanka z Artois
Předchůdce:
Markéta Bourbonská
Znak z doby nástupu Hraběnka ze Champagne
12581270
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Blanka z Artois