Theobald II. Navarrský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Theobald II. Navarrský
Král navarrský a hrabě ze Champagne
Theobald II of Navarre.jpg
Nákres Theobaldovy pečeti
Doba vlády 12531270
Narození 1239
Úmrtí 4. prosince 1270
Pochován Františkánský klášter v Provins
Předchůdce Theobald I.
Nástupce Jindřich I.
Královna Isabela Francouzská
Otec Theobald I. Navarrský
Matka Markéta Bourbonská

Theobald II. Navarrský (fr. Thibaut II de Navarre, 12394. prosince 1270, Trapani) byl navarrský král a hrabě ze Champagne, účastník osmé křížové výpravy. Za jeho vlády se v Navaře konalo první sčítání lidu. Dante Alighieri jej ve své Božské komedii umístil do Pekla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Theobald byl starším synem navarrského krále Theobalda I. a jeho třetí choti Markéty, dcery Archambauda Bourbonského. V červenci 1253 mu zemřel otec a regentem se za nezletilého chlapce stal aragonský král Jakub I. společně s vdovou Markétou. Té se urychleným představením Theobalda revoltujícím baronům v Pamploně podařilo zabránit nástupnické krizi.

O rok později se Theobaldovi zalíbila dvanáctiletá Isabela, dcera francouzského krále Ludvíka. Isabela kráčela ve šlépějích svého otce, vážně zvažovala klášterní život a oba mladí lidé sdíleli náboženské nadšení. 6. dubna 1255 se v Melunu konala svatba a poté Theobald trávil nějaký čas na pařížském dvoře. Král Ludvík se k němu choval jako k synovi,[1] svou roli kromě osobních sympatií jistě hrála i záruka budoucího příklonu navarrské dynastie k Francii.[2]

Roku 1256 se Theobald ujal dědictví po otci. I po převzetí Navarry a Champagne úzce spolupracoval se svým tchánem, oba muži se navzájem podporovali. Isabela se na veřejných věcech vůbec nepodílela, její život byl zcela vyplněn zájmem o náboženský život, čas trávila se svým zpovědníkem a tajným umrtvováním těla.[1]

Roku 1270 se bezdětní manželé připojili ke křížové výpravě Ludvíka IX., což se jim stalo osudným. Theobald zemřel v prosinci 1270 v Trapani při návratu z Egypta na blíže neurčenou epidemii a Isabela jej přežila o necelý půl rok. Byli společně pohřbeni ve františkánském klášteře v Provins. Dědicem navarrského království se stal Theobaldův mladší bratr Jindřich I.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Theobald II. Navarrský ve Wikimedia Commons

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in the County of Champagne. In EVERGATES, Theodore. Aristocratic women in medieval France. Philadelphia : University of Pennsylvania Press, 1999. ISBN 0-8122-1700-4. S. 86. (anglicky)
  2. EHLERS, Joachim; MÜLLER, Heribert; SCHNEIDMÜLLER, Bernd, a kol. Francouzští králové v období středověku : od Oda ke Karlu VIII. (888–1498). Praha : Argo, 2003. 420 s. ISBN 80-7203-465-0. S. 180.  
Předchůdce:
Theobald IV.
Znak z doby nástupu Hrabě ze Champagne
Theobald V.
12531270
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jindřich III.
Předchůdce:
Theobald I.
Znak z doby nástupu Navarrský král
12531270
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Jindřich I.