IrfanView

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
IrfanView
Logo
VývojářIrfan Skiljan
První vydání1996
Aktuální verze4.62 (9. prosince 2022)
Operační systémMicrosoft Windows
PlatformaMicrosoft Windows
Vyvíjeno vC++ a C
Typ softwaruProhlížeč obrázků
LicenceProprietární freeware
Webwww.irfanview.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

IrfanView je freewarový prohlížeč obrázků pro Microsoft Windows určený pro prohlížení, editaci a konverzi obrázků a přehrávání audio/video formátů. Nemá tak rozsáhlé možnosti tvorby obrazu jako Adobe Photoshop, Pixel, Paint.NET nebo GIMP. Je tvořen především s ohledem na rychlost, snadné použití a podporu mnoha grafických formátů. Program je pojmenovaný podle svého tvůrce, Irfana Skiljana.

IrfanView funguje pod různými verzemi Microsoft Windows od Windows 95 (verze 1.70 byla vydána již 1. 6. 1996) po Windows Vista (verze 3.98 je na oficiálním listu Microsoftu se softwarem pro Windows Vista). Podporuje velké množství formátu, například obrazové formáty jako BMP, GIF, JPEG, PNG TIFF, neobrazové multimediální soubory jako je Flash, Ogg Vorbis, MPEG, MP3, MIDI a textové soubory.

Od verze 3,92 instalátor může zvolit i instalaci eBay panelu nástrojů, jako podpora pro vývojáře. Ve verzi 3,92 bylo přidání panelu nástrojů automaticky zapnuto při instalaci ve výchozím nastavení a program byl některými kritizován jako obsahující spyware. Možnost ve verzi 3,97 již nebyla vybrána automaticky a od verze 3,98 byla nahrazena možností nainstalovat Google Desktop Search. V nynější verzi program nenabízí instalaci produktů třetích stran.

Logo/maskot[editovat | editovat zdroj]

Logo a maskot IrfanViewu je červená přejetá kočka zvětšená lupou.[1]

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

Vlastní program je kompaktní: nejnovější verze má něco málo přes 1500 kB, nicméně pluginy mohou zabrat i několik megabajtů a jsou určené pro přidání podpory řady dalších formátů a funkcí. Kromě rozsáhlých možností prohlížení souborů a možností konverze, IrfanView umí také vytvářet šetřiče obrazovky a zobrazování snímků z kolekce obrazů s možností doprovodných mp3 zvuků. Tyto spořiče obrazovky a prezentace mohou být vytvořeny jako samostatné spustitelné soubory, které poběží na i počítačích, které nemají IrfanView nainstalován.

Irfanview si můžete stáhnout přímo na U3 kompatibilní zařízení.

IrfanView může být také použit pro vytvoření ikony konverzí grafických souborů do ICO formátu. Rovněž podporuje Adobe-kompatibilní 8bf zpracování obrazu filtry, včetně těch volně ke stažení, i když jeho schopnost uplatnit je pouze na části obrázku je omezená ve srovnání s plnohodnotnými editory.

Program podporuje TWAIN pro načítání obrázků ze skenerů, ale obsahuje také rozšířenou podporu pro přijetí snímků.

Obrázky lze upravit pomocí úpravy jasu, kontrastu, gama úrovně atd. a převádí je mezi různými formáty. Mnohé z těchto změn lze použít na více obrázků naráz pomocí dávkového zpracování.

IrfanView může pro úpravu aktivního souboru spustit externí grafický program, například Adobe Photoshop, za předpokladu, že má uživatel nějaký nainstalován.

Program je ve výchozím nastavení v angličtině, nicméně je k dispozici ve více než dvaceti jazycích, včetně češtiny.

Náhledy[editovat | editovat zdroj]

Tato funkce zobrazí náhled souborů usnadňující organizaci obrázků. Program může být nastaven na zobrazení miniatur v široké škále velikostí, od velmi malých (50 × 50 pixelů) po velmi velké (600 × 600 pixelů). Uživatel si může vybrat jednu nebo více miniatur a poté provést obvyklé operace na nich. Vybrané miniatury lze také zaslat přímo na dávkové zpracování modulem nebo otevře externí program. Program dokáže z vybraných náhledů vytvořit jednoduchou HTML webovou galerii.

Omezení[editovat | editovat zdroj]

I když IrfanView zvládá zobrazení mnoha souborů obrazů typu RGB, CMYK, profily se nepoužívají, tudíž v důsledku se CMYK obrázky nebudou zobrazovat správně.[2][3]

Porušování autorských práv a falešné verze[editovat | editovat zdroj]

Irfanview je sice freeware, ale je stále chráněn autorskými právy a neexistují žádné jiné legitimní verze než ta, co je nabízena na stránkách irfanview.com. Verze jako „IrfanView Platinum“ nebo „IrfanView Pro“ mohou být porušením autorských práv a pravděpodobně se pokoušejí získat poplatek od koncového uživatele, stejně jako potenciálně obsahují spyware nebo viry.[4]

Alternativy[editovat | editovat zdroj]

Multiplatformní freeware alternativou je XnView.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku IrfanView na anglické Wikipedii.

  1. IrfanView Frequently Asked Questions [online]. [cit. 2007-10-30]. Dostupné online. 
  2. EPS format photos [online]. IrfanView support forum [cit. 2007-04-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-27. 
  3. Better CMYK TIFF support? [online]. IrfanView support forum [cit. 2007-04-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-27. 
  4. Irfanview Platinum? - IrfanView Support Forum. en.irfanview-forum.de [online]. [cit. 2008-07-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-12-02. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]