GIMP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
GIMP
Logo
GIMP, verze 2.8
GIMP, verze 2.8
Vývojář The GIMP Team
První vydání 21. listopadu 1995
Aktuální verze 2.9.6 (24. srpen 2017[1])
Připravovaná verze 2.9.6 (24. srpna 2017)
Operační systém GNU/Linux, UN*X, MS Windows, macOS
Vyvíjeno v C, GTK+
Typ softwaru bitmapový grafický editor
Licence GNU GPL v3+
Lokalizace různé, včetně české
Web www.gimp.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GIMP neboli GNU Image Manipulation Program (česky GNU program pro úpravy grafiky) je svobodná multiplatformní počítačová aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesta, písma atd.). GIMP je dnes oficiální součástí projektu GNU. GIMP je dostupný zdarma včetně zdrojových kódů pod třetí verzí licence GPL.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

GIMP podporuje celou řadu funkcí pro práci s grafikou, mimo jiné:

 • široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další)
 • práce s kanály, vrstvami a cestami
 • grafické filtry
 • dodatečné zásuvné moduly a skripty v dialektu jazyka Scheme nebo v jazyku Python
 • práce s grafikou v prostoru RGB(a), stupních šedi nebo indexované paletě, s maximálně 8 bity na kanál
 • plná podpora většiny významných standardních rastrových formátů: PNG, JPG, GIF, TGA, BMP aj. (krom TIFFu)
 • plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD)
 • import vektorových obrázků ve formátu SVG, nebo dokumentů v PDF.

Gimp lze používat v režimu se samostatnými okny pro jednotlivé dialogy a otevřené obrázky, ale od verze 2.8 je k dispozici i režim s jedním oknem[2], který lze nastavit zaškrtnutím volby Režim s jedním oknem v nabídce Okna (součást hlavní nabídky obrázku). Okna je možné seskupovat do tzv. doků. Režim se samostatnými okny je některými uživateli kritizován, jinými naopak vychvalován. Potíže s ním mají zejména uživatelé operačního systému Windows, kde obvykle není možné aplikaci vyčlenit samostatnou pracovní plochu.

Mezi nevýhody GIMPu patří chybějící podpora barevných hloubek vyšších než 8 bitů na kanál,[p 1] práce v barevném prostoru CMYK vyžaduje instalaci pluginu, který má oficiální podporu, a absence některých pokročilých funkcí pro práci s vrstvami (efekty). Mezi velké výhody naopak velká konfigurovatelnost a skriptovatelnost, velmi nízká hardwarová náročnost a vysoká rychlost zpracování, dostupnost velkého množství filtrů, podpora velkého množství souborových formátů, nativní podpora mnoha platforem a podpora velkého počtu lidských jazyků, včetně češtiny a slovenštiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Práci na editoru GIMP zahájili v roce 1995 studenti Kalifornské univerzity v Berkeley Spencer Kimball a Peter Mattis. Editor pro své grafické rozhraní původně používal proprietární knihovnu Motif. Aby se Gimp stal nezávislým na proprietární knihovně a bylo ho možné bez problémů šířit, byla speciálně pro GIMP vyvinuta nová svobodná knihovna GTK (GIMP Toolkit). Ta se mezi programátory stala velmi populární a na jejím základě vznikla celá řada dalších aplikací, mimo jiné grafické pracovní prostředí GNOME. Nyní je vyvíjený a udržovaný skupinou dobrovolníků.

Forkováním verze GIMPu 1.0.4 vznikl fotoeditor CinePaint. CinePaint se soustředí na retušování videa po jednotlivých políčcích.

Další hlavní verze 2.8 vyšla po 3,5 letech vývoje dne 3. května 2012. Nově obsahovala možnost zobrazení v jediném okně, seskupování vrstev, přímou editaci textů či možnost výpočtů v dialogových polích.[2]

GIMPShop[editovat | editovat zdroj]

Je odvozený software, který staví na základech GIMPu avšak modifikuje uživatelské prostředí natolik, že se mnohem více podobá známému produktu Photoshop firmy Adobe. Domovské stránky této odvozené varianty jsou na adrese www.gimpshop.com. [1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. V budoucí verzi 3.0 bude problém vyřešen via knihovnu GEGL – ta byla poprvé nasazena ve verzi 2.4 a v současné verzi 2.6.x je již možno mnoho funkcí provádět právě s pomocí GEGL (nástroj GEGL tools a volba Color → Use GEGL).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Wilber. GIMP 2.8.22 Released [online]. The GIMP Team, 2017-05-11 [cit. 2017-08-29]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b JELÍNEK, Lukáš. Je tady GIMP 2.8 s režimem jednoho okna. LinuxEXPRES [online]. EXPRESCCB, spol. s r. o., 2012-05-04 [cit. 2017-08-29]. Dostupné online. ISSN 1214-9608. (česky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]