GIMP

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
GIMP
Logo
Okno programu GIMP, verze 2.10.0
GIMP, verze 2.10.0
Vývojář The GIMP Development Team
První vydání 15. února 1996
Aktuální verze 2.10.8 (8. listopadu 2018)
Operační systém GNU/Linux, macOS, BSD, Solaris
Vyvíjeno v C
Typ softwaru bitmapový grafický editor
Licence GNU GPL v3+
Lokalizace 81 jazyků[1], včetně češtiny
Web gimp.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.

GIMP neboli GNU Image Manipulation Program (česky GNU program pro úpravy grafiky) je svobodná multiplatformní počítačová aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky. Používá se zejména pro úpravy fotografií, tvorbu webové grafiky a podobné účely. Kromě široké škály rastrových nástrojů obsahuje i některé vektorové funkce, které jsou užitečnou pomůckou při práci s rastrovou grafikou (cesta, písma atd.). GIMP je dnes oficiální součástí projektu GNU. GIMP je dostupný zdarma včetně zdrojových kódů pod třetí verzí licence GPL.

Vlastnosti[editovat | editovat zdroj]

GIMP podporuje celou řadu funkcí pro práci s grafikou, mimo jiné:

 • široká škála nástrojů (štětec, pero, tužka, rozprašovač, guma, razítko a další)
 • práce s kanály, vrstvami a cestami
 • grafické filtry
 • dodatečné zásuvné moduly a skripty v dialektu jazyka Scheme nebo v jazyku Python
 • práce s grafikou v prostoru RGB/RGB#RGBA, stupních šedi nebo indexované paletě, s maximálně 8 bity na kanál
 • plná podpora většiny významných standardních rastrových formátů: TIFF, PNG, JPG, GIF, TGA aj.
 • plná podpora vlastního nativního formátu XCF a částečná podpora nativního formátu Adobe Photoshopu (PSD)
 • import vektorových obrázků ve formátu SVG, nebo dokumentů v PDF
 • export a import formátu HEIF (od verze 2.10.2),[2][3] pro dřívější verze je k dispozici samostatný plugin.[4]

Gimp lze používat v režimu se samostatnými okny pro jednotlivé dialogy a otevřené obrázky; od verze 2.8 je k dispozici i režim s jedním oknem[5], který lze nastavit zaškrtnutím volby Režim s jedním oknem v nabídce Okna (součást hlavní nabídky obrázku). Okna je možné seskupovat do tzv. doků. Režim se samostatnými okny je některými uživateli kritizován, jinými naopak vychvalován. Potíže s ním mají zejména uživatelé operačního systému Windows, kde obvykle není možné aplikaci vyčlenit samostatnou pracovní plochu.

K jeho velkým výhodám patří velká konfigurovatelnost a skriptovatelnost, velmi nízká hardwarová náročnost a vysoká rychlost zpracování, dostupnost velkého množství filtrů, podpora velkého množství souborových formátů, nativní podpora mnoha platforem a podpora velkého počtu lidských jazyků (k srpnu 2018 celkem 81), včetně češtiny a slovenštiny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Práci na editoru GIMP zahájili v roce 1995 studenti Kalifornské univerzity v Berkeley Spencer Kimball a Peter Mattis. Editor pro své grafické rozhraní původně používal proprietární knihovnu Motif. Aby se Gimp stal nezávislým na proprietární knihovně a bylo ho možné bez problémů šířit, byla speciálně pro GIMP vyvinuta nová svobodná knihovna GTK (GIMP Toolkit). Ta se mezi programátory stala velmi populární a na jejím základě vznikla celá řada dalších aplikací, mimo jiné grafické pracovní prostředí GNOME. Nyní je GIMP vyvíjený a udržovaný skupinou dobrovolníků.

Odštěpením od verze GIMPu 1.0.4 vznikl fotografický editor CinePaint. Ten se soustředí na retušování videa po jednotlivých políčcích.

Další hlavní verze GIMPu, 2.8, vyšla po 3,5 letech vývoje dne 3. května 2012. Nově obsahovala možnost zobrazení v jediném okně, seskupování vrstev, přímou editaci textů či možnost výpočtů v dialogových polích.[5]

Nejnovější verze 2.10 (duben 2018) po 6 letech vývoje přinesla mnohé novinky, např. vícevláknový běh programu, přehled využití systémů, filtr světel a stínů, masky skupin vrstev, podporou formátu JPEG 2000, podporu snímků obrazovky, řadu aktualizací v knihovně GEGL atd.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. https://www.gimp.org/news/2018/08/19/gimp-2-10-6-released/
 2. FIKAR, Jan. Vyšel GIMP 2.10.2 s podporou HEIF. Grafika. Root.cz [online]. 2018-05-21 [cit. 2018-07-07]. Dostupné online. (česky) 
 3. PAGÈS, Jehan. GIMP 2.10.2 Released [online]. News. The GIMP Team, 2018-05-20 [cit. 2018-07-07]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. Plugin for GIMP to load HEIF files. Strukturag/heif-gimp-plugin. [s.l.]: GitHub, Inc. Dostupné online. (anglicky) 
 5. a b JELÍNEK, Lukáš. Je tady GIMP 2.8 s režimem jednoho okna. Novinky. LinuxEXPRES [online]. EXPRESCCB, spol. s r. o., 2012-05-04 [cit. 2018-07-07]. Dostupné online. ISSN 1801-3996. (česky) 
 6. https://www.root.cz/clanky/gimp-2-10-je-venku/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]