Grafický editor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Grafický editor je program, kterým vytváříme nebo můžeme vytvořit grafické znázornění.[1] Grafické editory jsou používány jak k návrhům tiskovým tak i grafik v digitální podobě. Každý editor má své prostředí, které obsahuje různé nástroje. Nástroje se liší podle toho na co je daný editor zaměřen (simulace skutečného malování štětcem, bitmapová grafika, vektorová grafika, prostředí pro tvorbu plakátů ap..). Hlavní rozdělení je známé hlavně na 2D a 3D. U 2D jsou pak dělena na vektory (grafická informace je zde uložena ve formě matematického zápisu tvaru čáry nebo křivky, které jsou základním elementem každého obrázku) a bitmapy (grafika je definována barvou jednotlivých bodů neboli přesně tak, jak je definovaná třeba i fotografie nebo televizní obraz).[2]

Dělení[editovat | editovat zdroj]

Seznam typů grafických editorů dle různých parametrů:[3]

Rozdělení dle pohledů:

Rozdělení dle typu grafického zpracování na straně softwaru:

Rozdělení dle jednoduchosti použití:

Rozdělení dle zaměření:

  • jednoúčelové (různé drobné prográmky, které dělají jeden efekt, nebo mají za účel jednu a stále stejnou změnu)
  • komplexní (Adobe Photoshop, Illustrator, CorelDRAW)
  • integrované systémy (systémy, které jsou vloženy k drobným úpravám do složitějších systému např. Google Picaso není grafický editor, ale obsahuje nástroje na úpravu fotek)

Rozdělení dle přístupu:

  • offline (Photoshop CS6, CorelDRAW, MS Malování)
  • online (Photoshop CC, SumoPaint, Pixlr, Canva)

Grafické editory vytvořenou práci ukládají do svých speciálních souborů, které uchovávají podrobné informace a vrstvy. Většinou se jedná a profesionální programy. Také umožňují ukládání do běžných formátů, jako jsou PNG, JPG, BMP, TIF aj.

Profesionální programy podporují větší množství formátů, nevyjímaje formáty RAW. Tyto formáty využívají především kvalitní fotografové, aby mohli docílit co nejlepších výsledků. Tyto formáty zachycují surový formát (maximum informací zachycených fotoaparátem), proto je velikost formátu veliká.

Základní editory[editovat | editovat zdroj]

Základ editorů je změna velikosti obrázku, jejich ořezávání, malování různými štětci, změna barvy, výběr barvy, označení a výběr plochy, malování tvarů (čtverec, kruh, přímka, obdélník se zahnutými rohy, guma, nástroj na psaní textu, zrcadlení a převracení objektu, přiblížení a oddálení plátna)

Pokročilé editory[editovat | editovat zdroj]

Rozšířené možnosti lepších editorů používají vrstvy a filtry (šum, pixelizace, vykreslení oblaků, rozmazání, aj..).

Profesionální editory[editovat | editovat zdroj]

Profesionální editory se dostávají dál a používají propracované komplexní prostředí, kde jsou navíc předpřipravené moduly například pro jednoduché vytvoření panoramatického snímku z více fotografií. Moduly se dají stáhnout i z internetu a přidávat je do programů. Stejně tak si uživatel může vytvořit i tvary štětců, vytvářet palety barev a makra. Také využívají možnosti využít skriptovací jazyk.

Přehled vybraných programů[editovat | editovat zdroj]

Základní typ – MS Malování

Pokročilé – GIMP, MS Photo Editor

Pokročilé online – Canva.com, SumoPaint.com, Pixlr.com

Profesionální – Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Autodesk AutoCAD, SolidWorks, Cinema 4D, CorelDRAW, MkPaint

Periferie[editovat | editovat zdroj]

Pro kvalitnější a rychlejší práci se používá tablet. Avšak i profesionální práce se dá dělat s klasickou myší. Pokud chceme vytvořit nějaký produkt, je možné z editorů jak tisknout, tak řezat přes plotr a nebo navhnout model pro 3D tiskárnu. Díky těmto technologiím jsme schopni udělat spoustu pokročilých reklamních předmětů.

Moduly a nástroje[editovat | editovat zdroj]

Pro grafické editory můžeme stáhnout jakýkoliv moduly, pokud jej editor podporuje a nebo grafické doplňky či nástroje. Existují stránky, které tyto věci shromažďují a hodnotí. Také však existuje řada webových stránek, které shromažďují potřebné výtvory, které jsou volně k dispozici. Na stránce www.iconfinder.com můžeme najít seznam icon, stránka www.deviantart.com nejen že shromažďuje spoustu inspirace, ale také zde najdeme štětce a všelijaké jiné podklady pro práci. Na webu je také mnoho kvalitních textur a obrázků vektorech, které jsou výhodné možností bezztrátového zvětšování. Na webové stránce www.dafont.com můžeme najít také nepřeberné množství druhů písma, které můžeme jednoduše dosadit do našich návrhů a to i v základním malování.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ROUBAL, Pavel. Počítačová grafika pro úplné začátečníky. 2. vyd. Brno: Computer Press, 2004, 171 s. ISBN 80-7226-896-1.  
  2. Učení s počítačem [online]. 1995 [cit. 2014-05-14]. Dostupné z: http://it.pedf.cuni.cz/~bobr/ucspoc/grafed.htm Archivováno 4. 3. 2016 na Wayback Machine.
  3. Grafické editory [online]. 2008 [cit. 2014-05-14]. Dostupné z: http://www.tyflokabinet-cb.cz/dokumenty/graficke_editory.pdf

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]