Invaze Spojených států amerických do Panamy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Invaze Spojených států do Panamy
{{{alt}}}
Mapa operace Just Cause
trvání: 20. prosince 198931. ledna 1990
místo: Panama
výsledek: Vítězství USA
strany
Panama Panamanian Defense Force (PDF) USA Spojené státy americké
Panama Panamská opozice
velitelé
Panama Manuel Noriega USA Maxwell R. Thurman
USA George H. W. Bush
Panama Guillermo Endara

síla
16 000 + 27 684 +
ztráty
205 zabito
1 236 zajato
23 zabito
325 zraněno
Minimálně 4 000 civilistů, občanů Panamy[zdroj?]
1 americký civilista zabit
1 španělský žurnalista zabit

Invaze Spojených států amerických do Panamy s krycím názvem Operace Just Cause byla zahájena v prosinci 1989. K invazi došlo během úřadu amerického prezidenta George H. W. Bushe a deset let po smlouvě TorrijosCarter, při které byla přijata změna statutu kontroly nad Panamským kanálem z výsostného území USA na neutrální území pod panamskou správou a s USA jako garantem jeho vnější obrany, s platností od roku 2000.[1] Během invaze byl panamský diktátor Manuel Noriega sesazen, zvolený prezident Guillermo Endara složil prezidentskou přísahu a Panamská obranná síla (Panamanian Defense Force - PDF) byla rozpuštěna.

Zdůvodnění invaze[editovat | editovat zdroj]

Oficiální americké ospravedlnění invaze bylo vysloveno prezidentem Georgem H. W. Bushem ráno 20. prosince 1989, několik hodin po začátku operace. Prezident vyjmenoval následující důvody pro invazi:

  • Ochrana amerického výsostného území v Panamě. V roce 1904 uzavřením Hay-Bunau-Varillovy smlouvy, která spolu s ustanoveními panamské ústavy zakotvila výlučné postavení USA v oblasti budovaného průplavu (šestimílový pás území na obou jeho březích), bylo zřízeno Panamské průplavové pásmo (výsostné území USA) a umožněna výstavba dvou vojenských základen v zájmu zajištění bezpečnosti proplouvajících lodí, ke kterému se USA zavázalo.
  • Ochraňování integrity smluv Torrijos - Carter. Členové amerického kongresu a ostatní američtí politici prohlašovali, že Noriega ohrožuje neutralitu Panamského průplavu a že Spojené státy mají právo, v rámci smluv, k vojenské intervenci, aby ochránily Panamský průplav.
  • Ochrana životů amerických občanů v Panamě. V tomto prohlášení Bush tvrdil, že Noriegou vyhlášený válečný stav mezi Spojenými státy americkými a Panamou ohrožuje životy 35 000 amerických občanů žijících v Panamě. Mezi americkými a panamskými jednotkami byly také časté střety, několik dnů před invazí jeden americký mariňák byl dokonce zabit a došlo také k několika pronásledováním amerických občanů.
  • Bránění demokracie a lidských práv v Panamě. Noriega dvakrát neuznal výsledky demokratických voleb v zemi.
  • Boj proti obchodu s drogami. Panama se stala centrem praní peněz z obchodu s drogami a tranzitní zemí pro drogy do Spojených států a Evropy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States invasion of Panama na anglické Wikipedii.

  1. Archivovaná kopie. rozvojovky.vse.cz [online]. [cit. 2016-04-18]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]