Invaze Spojených států amerických do Panamy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Invaze Spojených států do Panamy
Mapa operace Just Cause
Mapa operace Just Cause
Trvání: 20. prosince 1989 - 31. ledna 1990
Místo: Panama
Výsledek: Spojené státy americké zvítězily
Strany
Panama Panamanian Defense Force (PDF) USA Spojené staty americké
Panama Panamská opozíce
Velitelé
Panama Manuel Noriega USA Maxwell R. Thurman
USA George H. W. Bush

Síla
16 000 + 27 684 +
Ztráty
205 zabito
1 236 zajato
23 zabito
325 zraněno
Minimálně 4 000 civilistů, občanů Panamy[zdroj?]
1 americký civilista zabit
1 španělský žurnalista zabit

Invaze Spojených států amerických do Panamy s krycím názvem Operace Just Cause byla zahájena v prosinci 1989. K invazi došlo během úřadu amerického prezidenta George H. W. Bushe a deset let po smlouvě TorrijosCarter, při které byla přijata změna statutu kontroly nad Panamským kanálem od roku 2000 z výsostného územím USA k neutrálnímu území pod panamskou správu a s USA jako garantem jeho vnější obrany.[1] Během invaze byl panamský diktátor Manuel Noriega sesazen, zvolený prezident Guillermo Endara složil prezidentskou přísahu a Panamská obranná síla (Panamanian Defense Force - PDF) byla rozpuštěna.

Zdůvodnění invaze[editovat | editovat zdroj]

Oficiální americké ospravedlnění invaze bylo vysloveno prezidentem Georgem H. W. Bushem ráno 20. prosince 1989, několik hodin po začátku operace. Prezident vyjmenoval čtyři důvody pro invazi:

  • Ochrana amerického výsostného území v Panamě. V roce 1904 uzavřením Hay-Bunau-Varillovou smlouva, která spolu s ustanoveními panamské ústavy, zakotvila výlučné postavení USA v oblasti budovaného průplavu (šestimílový pás území na obou jeho březích), bylo zřízeno Panamské průplavové pásmo (výsostné území USA) a umožněna výstavba dvou vojenských základen v zájmu zajištění bezpečnosti proplouvajícím lodím, ke kterému se USA zavázalo.
  • Ochraňování integrity smluv Torrijos - Carter. Členové amerického kongresu a ostatní američtí politici prohlašovali, že Noriega ohrožuje neutralitu Panamského kanálu a že Spojené státy mají právo, v rámci smluv, k vojenské intervenci, aby ochránily Panamský kanál.
  • Ochrana životů amerických občanů v Panamě. V tomto prohlášení Bush tvrdil, že Noriegou vyhlášný válečný stav mezi Spojenými státy americkými a Panamou, ohrožuje životy 35 000 amerických občanů žijících v Panamě. Mezi americkými a panamskými jednotkami byly také časté střety, jeden americký mariňák byl dokonce zabit o několik dnů dříve a došlo také k několika pronásledování amerických občanů.
  • Bránění demokracie a lidských práv v Panamě. Noriega dvakrát neuznal výsledky demokratických voleb v zemi.
  • Boj proti obchodu s drogami. Panama se stala centrem praní peněz z obchodu s drogami a tranzitní zemí pro drogy do Spojených států a Evropy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://rozvojovky.vse.cz/st-pana.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States invasion of Panama na anglické Wikipedii.