Invaze Spojených států amerických do Panamy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Invaze Spojených států do Panamy
Konflikt:
Mapa operace Just Cause
Mapa operace Just Cause
Trvání: 20. prosince 1989 - 31. ledna 1990
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Panama
Casus belli:
Výsledek: Spojené státy americké zvítězily
Změny území:
Strany
Panama Panamanian Defense Force (PDF) USA Spojené staty americké
Panama Panamská opozíce
Velitelé
Panama Manuel Noriega USA Maxwell R. Thurman
USA George H. W. Bush
Síla
16 000 + 27 684 +
Ztráty
205 zabito
1 236 zajato
23 zabito
325 zraněno
Minimálně 4 000 civilistů, občanů Panamy[zdroj?]
1 americký civilista zabit
1 španělský žurnalista zabit

Invaze Spojených států amerických do Panamy s krycím názvem Operace Just Cause byla zahájena v prosinci 1989. K invazi došlo během úřadu amerického prezidenta George H. W. Bushe a deset let po smlouvě TorrijosCarter, při které byla přijata změna statutu kontroly nad Panamským kanálem od roku 2000 z výsostného územím USA k neutrálnímu území pod panamskou správu a s USA jako garantem jeho vnější obrany.[1] Během invaze byl panamský diktátor Manuel Noriega sesazen, zvolený prezident Guillermo Endara složil prezidentskou přísahu a Panamská obranná síla (Panamanian Defense Force - PDF) byla rozpuštěna.

Zdůvodnění invaze[editovat | editovat zdroj]

Oficiální americké ospravedlnění invaze bylo vysloveno prezidentem Georgem H. W. Bushem ráno 20. prosince 1989, několik hodin po začátku operace. Prezident vyjmenoval čtyři důvody pro invazi:

  • Ochrana amerického výsostného území v Panamě. V roce 1904 uzavřením Hay-Bunau-Varillovou smlouva, která spolu s ustanoveními panamské ústavy, zakotvila výlučné postavení USA v oblasti budovaného průplavu (šestimílový pás území na obou jeho březích), bylo zřízeno Panamské průplavové pásmo (výsostné území USA) a umožněna výstavba dvou vojenských základen v zájmu zajištění bezpečnosti proplouvajícím lodím, ke kterému se USA zavázalo.
  • Ochraňování integrity smluv Torrijos - Carter. Členové amerického kongresu a ostatní američtí politici prohlašovali, že Noriega ohrožuje neutralitu Panamského kanálu a že Spojené státy mají právo, v rámci smluv, k vojenské intervenci, aby ochránily Panamský kanál.
  • Ochrana životů amerických občanů v Panamě. V tomto prohlášení Bush tvrdil, že Noriegou vyhlášný válečný stav mezi Spojenými státy americkými a Panamou, ohrožuje životy 35 000 amerických občanů žijících v Panamě. Mezi americkými a panamskými jednotkami byly také časté střety, jeden americký mariňák byl dokonce zabit o několik dnů dříve a došlo také k několika pronásledování amerických občanů.
  • Bránění demokracie a lidských práv v Panamě. Noriega dvakrát neuznal výsledky demokratických voleb v zemi.
  • Boj proti obchodu s drogami. Panama se stala centrem praní peněz z obchodu s drogami a tranzitní zemí pro drogy do Spojených států a Evropy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://rozvojovky.vse.cz/st-pana.php

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


V tomto článku byl použit překlad textu z článku United States invasion of Panama na anglické Wikipedii.