Panamské průplavové pásmo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Panamské průplavové pásmo
Panama Canal Zone
Zona del Canal de Panamá
 Kolumbie 1904–1979 Panama 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Motto The Land Divided, The World United
Geografie
Mapa
mapa průplavového pásma
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Kolumbie Kolumbie
Následující
Panama Panama

Panamské průplavové pásmo (anglicky Panama Canal Zone, španělsky Zona del Canal de Panamá) bylo území v Panamě, které bylo pod správou Spojených států amerických mezi roky 1904 a 1979. Sestávalo z Panamského průplavu a pásu země v šířce 5 mil na obě strany od osy této vodní cesty. Celková rozloha průplavového pásma byla 1 432 km², zahrnovala i vodní nádrže Gatún a Alajuela. Města Ciudad de Panamá a Colón však do průplavového pásma nepatřila.

Průplavové pásmo vzniklo na základě sepsání smlouvy Hay–Bunau-Varilla mezi nově nezávislou Panamou a USA 18. listopadu 1903 a rozdělilo teritorium Panamy na dvě části. Pásmo spravovaly Spojené státy až do roku 1979. Od tohoto roku území průplavového pásma bylo pod společnou kontrolou Panamy a USA. Nakonec roku 1999 přešel průplav i okolní půda pod suverenitu Panamy.

Během přítomnosti USA v průplavovém pásmu bylo toto území využíváno, kromě zajištění vodní dopravy, také pro dvě vojenské základny USA na obou koncích průplavu. K zajištění bezpečnosti lodní dopravy se USA zavázalo smlouvou Hay–Bunau-Varilla. Na podstatné části průplavového pásma se nachází panamské národní parky Camino de Cruces, Soberanía a Chagres.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]