Integrated Digital Enhanced Network

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

iDEN (Integrated Digital Enhanced Network) je technologie mobilních telefonů vyvinutá v období 1991-1994 firmou Motorola pro rozšíření sítě TDMA o dodatkové služby (např. Push-to-Talk over Cellular (PoC) nebo SMS).

Sítě iDEN jsou rozšířené především v Severní a Jižní Americe, další operátoři jsou na Blízkém východě a v Číně, Indii, Jižní Koreji a v Maroku. V USA existují dva velcí veřejní provozovatelé sítě – iDEN Sprint/Nextel a SouthernLINC Wireles.

Realizací rádiového rozhraní se iDEN podobá síti D-AMPS (TDMA), ale lépe využívá kmitočtového pásma: používá kombinaci kmitočtového (kanály s rozestupem 25 kHz, využité pásmo 20 kHz) a časového multiplexu (jeden kanál mohou využívat až 3, případně až 6 mobilních telefonů). Duplexní provoz je zajištěn kmitočtovým duplexem s odstupem 39 MHz, 45 MHz nebo 48 MHz, podle použitého kmitočtového pásma. Propojovací síť používá upravenou GSM signalizaci.

Jednotlivé řady mobilních telefonů pro sítě iDEN se výrazně liší svými vlastnostmi, modernější na rozdíl od starších používají karty podobné, ale nekompatibilní se SIM kartami používanou v sítích GSM, starší telefony umožňovaly pouze příjem SMS, apod. Mezi výhody sítě iDEN patří propracovaná technologie Push-to-Talk, k nevýhodám malá konkurence mezi dodavateli techniky a obtížná dostupnost standardů.