Duplexní spojení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Duplexní spojení (duplex, obecně duplexní systém) je taková komunikace (popř. přenos dat) mezi dvěma subjekty, při které mohou data putovat oběma směry současně. Jiným způsobem provozu je simplexní spojení, při kterém je spojení pouze jednosměrné.

Lze rozlišit dva druhy duplexního spojení: poloviční duplex a plný duplex.

Half-duplex (poloviční duplex)[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Poloduplex.
Half-duplex

Obě strany mohou přijímat i vysílat, avšak nikoli současně – v každý jednotlivý okamžik probíhá přenos pouze jedním směrem (podobné simplexu). Při této komunikaci jsou však na rozdíl od simplexu využívány dvě frekvence. Na jedné frekvenci se vysílá, na druhé přijímá. Příkladem takové komunikace je vysílání radiostanic (vysílaček) přes opakovač; typické pro half-duplexní spojení je používání signalizace „příjem“ (v českém dabingu „přepínám“).

Full-duplex (plný duplex)[editovat | editovat zdroj]

Full-duplex

U plného duplexu může obousměrná komunikace probíhat současně. Příkladem takové komunikace může být běžný telefonický hovor, kdy obě zúčastněné strany mohou hovořit zároveň.

Plný duplex v Ethernetu (varianta 100Base-TX) funguje tak, že jeden pár vodičů v ethernetovém kabelu je využívány pro odesílání rámců a druhý pár je využíván pro příjem. Zbylé dva páry vodičů nejsou využity.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]