Hurikán Gustav (2008)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hurikán Gustav Kategorie 4
Hurricane Gustav 30 Aug 2008 1605z.jpg
Satelitní snímek hurikánu Gustav nad Kubou
Zformování 25. srpna 2008
Rozptýlení 4. září 2008
Nejnižší tlak 941 mb/hPa
Nejvyšší rychlost 1 min. průměr
250 km/h
Škody 6,61 miliard $ (k 2008)
Oběti 112 přímých, 41 nepřímých
Postižené oblasti Dominikánská republika, Haiti, Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, Florida, Louisiana, Mississippi, Alabama, Arkansas
Gustav 2008 track.png
Saffirova–Simpsonova stupnice
TD TB 1 2 3 4 5
Součást
atlantické hurikánové sezóny 2008

Hurikán Gustav byl druhým nejsilnějším hurikánem sezóny 2008. Formovat se začal ráno 25. srpna 420 km jihovýchodně od Port-au-Prince na Haiti. Od počátku rychle sílil, ještě týž den odpoledne měl sílu tropické bouře a na druhý den dosáhl síly hurikánu.

Postupně zasáhl Haiti, Jamajku a Kubu. Před Kubou, která kvůli němu evakuovala na čtvrt milionu lidí, zesílil na hurikán 4. kategorie. Největší škody způsobil zatím na kubánském ostrově Mládeže. Nyní se přesouvá přes Mexický záliv a očekává se, že v pondělí projde středem hlavní americké těžební oblasti a zasáhne New Orleans, které před 3 roky těžce poničil hurikán Katrina. Americké ropné společnosti již zahájily evakuaci osazenstva svých plošin a ropné trhy zaznamenaly nárůst cen, neboť minimálně krátkodobě je ohrožena až čtvrtina veškeré ropné produkce USA.

Město New Orleans, které leží z větší části pod úrovní hladiny řeky Mississippi i sousedního jezera, proto zahájilo 31. srpna v 8:00 místního času povinnou evakuaci, i přes optimistické prognózy, že nové hráze tentokrát vydrží. Úřady neplánují evakuaci vynucovat, ale deklarovaly, že kdo ve městě zůstane, musí počítat s tím, že pomoc státních orgánů nebude dlouho dostupná. Starosta New Orleans Ray Nagin označil hurikán za „bouři století“ a výslovně prohlásil: „Kdo zůstane, udělá největší chybu svého života.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]