Hurikán Bertha (2008)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Hurikán Bertha Kategorie 3
Bertha 07 july 2008 1630Z.jpg
Hurikán Berta
Zformování: 3. července 2008
Rozptýlení: 20. července 2008
Nejnižší tlak: 952 mb/hPa
Nejvyšší rychlost: 205 km/h
Škody: minimální
Oběti: 3 přímé
Postižené oblasti: Bermudy, Delaware, Severní Karolína, New Jersey, Island
Bertha 2008 track.png
Trasa hurikánu
Saffirova–Simpsonova stupnice hurikánů
TD TB 1 2 3 4 5
Součást
atlantické hurikánové sezóny 2008

Hurikán Bertha byl druhou bouří Atlantické hurikánové sezóny 2008 a měl hned po hurikánu Ike nejvíce naakumulované energie. Zformoval se 3. července nedaleko Kapverd. Zanikl 20. července uprostřed Atlantiku nedaleko 51° s. š.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

  • Dosažená kategorie: Hurikán 3. kategorie
  • Datum vzniku: 3. července 2008 - vznik tlakové níže, (1. července - vznik tropické vlny)
  • Datum zániku: 20. července 2008 - přeměna na tlakovou níži mírného pásu (dále postup na Island).
  • Min. tlak: 948 hPa
  • Max. rychlost větru (1 min. průměr): 205 km/h
  • Zasažené oblasti: Bermudy, New Jersey, (Island)

Postup[editovat | editovat zdroj]

tropická bouře Bertha 3. července

Hurikán Bertha vznikl 1. července 2008 jako tropická vlna mezi Kapverdami a pobřežím Afriky a postupoval na západ. 3. července z tohoto systému vznikla tlaková níže 2, která záhy zesílila na tropickou bouři Bertha. Při svém postupu na západo-severo-západ bouře postupně sílila a 7. července zesílila do stádia hurikánu 1. kategorie. Ještě toho večera (SEČ) však Bertha rychle zesílila na hurikán 3. kategorie a změnila svůj směr pohybu na severozápadní. Během dopoledne 8. července (SEČ) postupovala Bertha jako hurikán 3. kategorie dále na severozápad. V této době dosahoval tlak vzduchu ve středu bouře nejnižších hodnot a foukal v ní nejsilnější vítr. Během odpoledne (SEČ) však Bertha opět poměrně rychle zeslábla na hurikán 1. kategorie. 9. července odpoledne Bertha opět zesílila, už jen však na Hurikán 2. kategorie a dále postupovala na severozápad. Odpoledne 10. července (SEČ) Bertha opět zeslábla na hurikán 1. kategorie. 12. července Bertha velmi zpomalila svůj postup a 13. července zeslábla na Tropickou bouři a stočila svůj směr postupu na severo-severo-západ. Poté co Bertha 14. července přešla přes Bermudy se stočila na severo-severo-východ. 16. července se Bertha ve svém postupu prudce stočila na jihovýchod a poněkud zrychlila svůj postup. 17. července se bouře stočila na východ a 18. července na severovýchod. Brzy ráno 19. července (SEČ) bouře opět zesílila na hurikán 1. kategorie a výrazně zrychlila svůj postup na severozápad. Ráno 20. července Bertha opět zeslábla na tentokrát již subtropickou bouři a odpoledne se přeměnila na tlakovou níži mírného pásu a během několika dalších dní se přesunula nad Island.

Škody[editovat | editovat zdroj]

Přestože byla Bertha poměrně silný hurikán, nezpůsobila díky své dráze postupu žádné výrazné škody, přesto však v jejím důsledku zřejmě zahynuli 3 lidé.

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]