Hrobka sultána Murada I.

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrobka sultána Murada I.
Základní informace
Slohosmanská architektura
Výstavba1660
Poloha
AdresaPrištinský okruh, KosovoKosovo Kosovo
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrobka sultána Murada I. (albánsky Tyrbja e Sulltan Muratit, srbsky Муратово турбе/Muratovo turbe) se nachází v blízkosti města Kosovo Polje v centrální části Kosova, na místě, kde při Bitvě na Kosově poli padl turecký sultán. Byla zbudována jako turbe, a to v před rokem 1660. V současné době je kulturní památkou.

Hrobka je poprvé připomínána tureckým cestovatelem Evlijem Čelebi v jeho cestopise z roku 1660. Patrně však vznikla mnohem dříve, a patří k nejstarším stavbám z doby turecké nadvlády nad územím dnešního Kosova. Nechal jej vybudovat sultán Bajezid I. Uvnitř hrobky však nezůstalo sultánovo tělo na dlouho; nakonec bylo převezeno do Bursy a tam pohřbeno. V samotné hrobce zůstaly uchovány ostatky pouze některých orgánů sultána.

Interiér hrobky

Ve své původní podobě stavba přežila až do roku 1850, kdy byla přebudována na rozkaz Huršid-paši.[1] Při přestavbě areálu byla dobudována zeď a původní kruhový půdorys stavby byl změněn na čtvercový. Před areálem byla zřízena také kašna. Nad samotným náhrobkem sultána, se nachází mramorová deska, která byla na své současné místo umístěna někdy v letech 1909-1911.

Okolo hrobky se nachází několik hrobů významných osmanských správců, kteří žili v Kosovu v 19. století.

V letech 1876-1909 byl v blízkosti hrobky vybudován selamluk místo k bezplatnému nocování pro poutníky. Nacházel se zde také 300 let starý dub.

Od roku 1912 připadlo území Kosova Srbsku. Náklady spojené na obnovu a provoz památky však hradilo až do druhé světové války Turecko.

Po vyhlášení socialistické Jugoslávie převzal správu nad památkou stát. Jednalo se o první objekt muslimské komunity v Kosovu, který byl klasifikován jako kulturní památka. Obnova stavby, která byla provedena v souvislosti s 600. výročím Bitvy na Kosově poli, se však ukázala být necitlivá, a na začátku 90. let si turecký velvyslanec v Jugoslávii Namik Kemal Zeybek stěžoval, že došlo k jejímu poškození.[zdroj?]

Poslední obnova hrobky se uskutečnila v roce 2005 za pomoci turecké náboženské nadace Diyanet İşleri Başkanlığı. V roce 2007 památku poničili vandalové, ale byla opět obnovena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ĆUKIĆ, Dragan. Kosovo: Znamenitosti i lepote. Priština: Turistički savez Kosova, 1971. S. 70. (srbochorvatština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]