Přeskočit na obsah

Hranice zoufalství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hranice zoufalství
Původní názevDie Frau vom Checkpoint Charlie
Země původuNěmeckoNěmecko Německo
Jazykněmčina
Délka180 min
Žánrdrama
RežieMiguel Alexandre
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleVeronica Ferres
Peter Kremer
Filip Peeters
Karl Kranzowski
Michael Schenk
Maria-Victoria Dragus
Výroba a distribuce
Premiéra2007
Hranice zoufalství na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hranice zoufalství, slovensky Žena z Checkpointu Charlie, německy Die Frau vom Checkpoint Charlie, je dvoudílný německý film z roku 2007 odehrávající se v roce 1982 v Německé demokratické republice. Pojednává o zločinech Východního bloku a neštěstích, které přinesly mnoha nevinným občanům. Film je inspirován skutečnými událostmi.

Obyčejná, svobodná matka dvou děti Sára Benderová žije již od dětství v Erfurtu. Ona i její dcery mají problémy jak v práci, tak i ve škole, protože Sára poslouchá Svobodnou Evropu a nehodlá o tom mlčet. Jednoho dne, zrovna když se chce vdávat, ji přijde dopis, že její otec momentálně žijící v NSR je vážně nemocen. Kvůli Sářině špatné pověsti ji se rozhodnou východoněmecké úřady nepustit za otcem. Zlomená Sára se rozhodne proto na protest opustit NDR za každou cenu. Spojí se i se svou vzdálenou příbuznou z Hannoveru a získá od ní i západoněmecké marky. Navíc se jí povede získat západoněmecké pasy. Svým dcerám řekne, že jedou na dovolenou do Rumunska a vyrazí.

Cestou dcerám vyzradí své úmysly. Její doklady ji však jsou odcizeny a Sára si musí vyžádat nové pasy na velvyslanectví NSR. Když však chtějí odjet, jsou zadrženy tajnou policií a převezeny na velvyslanectví NDR, kde po hodinovém výslechu přiznají svou lež. Poté jsou převezeny nejbližším letadlem domů. Sára je zatčena a převezena do věznice ve Východním Berlíně a dcery do Dětského domova v Drážďanech. Ve vězení Sára zjistí, že vše bylo naplánované a že člověk, jemuž nejvíc důvěřovala ji zradil a že pracuje pro Stasi.

Po dvou letech vězení je Sára vyhoštěna do NSR, její dcery však musejí zůstat v NDR, kde jsou dány do pěstounské rodiny. Sára si podává několik žádostí o sloučení rodiny, ale úřady NDR ji odmítají dcery vydat a západoněmecké úřady jsou rovněž bezmocné. Sára se rozhodne demonstrovat u hraničního přechodu Checkpoint Charlie mezi Východním a Západním Berlínem. Její akce jsou zveřejnovány jedním světoznámým novinářem panem Panterem, do něhož se Sára zamiluje. Po dvou letech neúspěchu se Sára odvolá do Helsinek, kde i přes zákaz demonstruje. Stasi se ji rozhodne zavraždit, Sára však jim uteče a vše vypadá slibně až do chvíle, kdy jejím dcerám lžou, že jejich matka zemřela a donutí je podepsat souhlas o adopci pěstouny. Její dcery si matky náhodně všimnou na západoněmeckém kanálu, poté však už vláda NDR se vzdá a dcery za matkou pustí. Rodina se konečně po čtyřech letech odloučení konečně zase shledá.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]