Hranice zoufalství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hranice zoufalství
Původní název Die Frau vom Checkpoint Charlie
Země NěmeckoNěmecko Německo
Jazyk němčina
Délka 180 min
Žánr drama
Režie Miguel Alexandre
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Veronica Ferres
Peter Kremer
Filip Peeters
Karl Kranzowski
Michael Schenk
Maria-Victoria Dragus
Výroba a distribuce
Premiéra 2007
Hranice zoufalství na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hranice zoufalství, slovensky Žena z Checkpointu Charlie, německy Die Frau vom Checkpoint Charlie, je dvoudílný německý film z roku 2007 odehrávající se v roce 1982 v Německé demokratické republice. Pojednává o zločinech Východního bloku a neštěstích, které přinesly mnoha nevinným občanům. Film je inspirován skutečnými událostmi.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Obyčejná, svobodná matka dvou děti Sára Benderová žije již od dětství v Erfurtu. Ona i její dcery mají problémy jak v práci, tak i ve škole, protože Sára poslouchá Svobodnou Evropu a nehodlá o tom mlčet. Jednoho dne, zrovna když se chce vdávat, ji přijde dopis, že její otec momentálně žijící v NSR je vážně nemocen. Kvůli Sářině špatné pověsti ji se rozhodnou východoněmecké úřady nepustit za otcem. Zlomená Sára se rozhodne proto na protest opustit NDR za každou cenu. Spojí se i se svou vzdálenou příbuznou z Hannoveru a získá od ní i západoněmecké marky. Navíc se jí povede získat západoněmecké pasy. Svým dcerám řekne, že jedou na dovolenou do Rumunska a vyrazí.

Cestou dcerám vyzradí své úmysly. Její doklady ji však jsou odcizeny a Sára si musí vyžádat nové pasy na velvyslanectví NSR. Když však chtějí odjet, jsou zadrženy tajnou policií a převezeny na velvyslanectví NDR, kde po hodinovém výslechu přiznají svou lež. Poté jsou převezeny nejbližším letadlem domů. Sára je zatčena a převezena do věznice ve Východním Berlíně a dcery do Dětského domova v Drážďanech. Ve vězení Sára zjistí, že vše bylo naplánované a že člověk, jemuž nejvíc důvěřovala ji zradil a že pracuje pro Stasi.

Po dvou letech vězení je Sára vyhoštěna do NSR, její dcery však musejí zůstat v NDR, kde jsou dány do pěstounské rodiny. Sára si podává několik žádostí o sloučení rodiny, ale úřady NDR ji odmítají dcery vydat a západoněmecké úřady jsou rovněž bezmocné. Sára se rozhodne demonstrovat u hraničního přechodu Checkpoint Charlie mezi Východním a Západním Berlínem. Její akce jsou zveřejnovány jedním světoznámým novinářem panem Panterem, do něhož se Sára zamiluje. Po dvou letech neúspěchu se Sára odvolá do Helsinek, kde i přes zákaz demonstruje. Stasi se ji rozhodne zavraždit, Sára však jim uteče a vše vypadá slibně až do chvíle, kdy jejím dcerám lžou, že jejich matka zemřela a donutí je podepsat souhlas o adopci pěstouny. Její dcery si matky náhodně všimnou na západoněmeckém kanálu, poté však už vláda NDR se vzdá a dcery za matkou pustí. Rodina se konečně po čtyřech letech odloučení konečně zase shledá.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]