Hrad Lusignan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrad Lusignan
Poloha
Adresa Lusignan, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Další informace
Kód památky PA86000005
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Château de Lusignan je hrad ve Francii. Dnes jsou z něj jen zříceniny, ale v dřívějších dobách býval jedním z největších châteaux-forts (hradů) ve Francii. Býval sídlem šlechtického rodu Lusignan, který zažil svůj největší společenský i politický význam po první křížové výpravě, a kteří panovali ve třech křižáckých královstvích, Království jeruzalémském, Kyperském království a království Malá Arménie.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lusignan byl vybudován na strategicky významném místě v Poitou: na úzkém ostrohu nad příkrými svahy údolí. Jeho poloha byla tak působivá, že ve 12. století vznikla legenda, podle které založila hrad bytost s kouzelnou mocí - víla Meluzína, která jej postavila i s kostelem jako dar pro svého manžela Raymondina.

Lusignan v celé své velikosti, ve své podobě z počátku 15. století, je zobrazen v Přebohatých hodinkách vévody z Berry Jana z Berry, pro kterého byl hrad oblíbeným sídlem až do jeho smrti roku 1416. Představuje pozadí miniatury pro měsíc březen (viz obrázek), namalován v perspektivě, se svým barbakánem vlevo, hodinovou věží a věží Poitevine vpravo, nad kterou je zobrazen letící zlatý drak, který může symbolizovat strážného ducha Marca Lacombeho, ale spíše jde o Meluzínu, která v dračí podobě s nářkem opouští své panství.

Po smrti vévody z Berry se Lusignan stal krátce majetkem Jeana de France (zemřel v květnu 1417) a pak připadl jeho bratrovi Karlovi, budoucímu králi Karlovi VII. Nejprve vesnice, pak město Lusignan vyrostlo za branami hradu podél svahu; ten utvářel další opevnění města. Lusignan zůstal strategicky důležitým místem v Poitu, v srdci Francie: během francouzských náboženských válek, kolem roku 1574, byl vytvořen plán na obranu hradu - je uložen v Národní knihovně Francie v Paříži. V následujícím století byl Lusignan opevněn moderním způsobem vojenským architektem Ludvíka XIV. Vaubanem. Pro svou polohu byl užíván jako vězení. Později byl sídlem školy.

Než byl hrad v 19. století zbourán (hrabětem de Blossac pro uvolnění místa na zábavní park) , byl dlouho používán jako místní lom na kámen.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Dnes z hradu zbyla rozsáhlá část základů, které byly zbudovány v příkrém svahu, část donjonu, základy věže Poitevine, nádrže a sklepy a zbytky podzemní chodby, která pravděpodobně vedla ke kostelu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Château de Lusignan na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]