Horká linka Moskva–Washington

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Komunikační linka byla mediálně označována jako „Rudý telefon“, přestože spojení nebylo telefonické

Horká linka, přesněji Přímá komunikační linka Moskva–Washington, je označení pro bezpečné komunikační spojení mezi představiteli Spojených států americkýchBílým domem a Sovětského svazu – Kremlem v době studené války. Do provozu byla uvedena 30. srpna 1963 v reakci na karibskou krizi, kvůli níž se svět ocitl na prahu jaderné katastrofy.

Na základě zkušenosti při hledání vhodné cesty vzájemného dialogu rozhodly USA a SSSR o zřízení přímého spojení mezi Bílým domem a Kremlem. První zpráva byla odeslána 5. června 1967 z Moskvy. Sovětská strana se tázala, zda jsou Američané zapojeni do šestidenní války mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy. Během dalších dní si mezi sebou vyměnily přes 20 zpráv, a to dálnopisem. Koncem 70. let byl systém doplněn podmořským kabelem a následně satelitním systémem. Od roku 1986 přibyly faxy umožňující přenos dokumentů a map. V současnosti zajišťují přenos družice.

V roce 1999 byly zprovozněny další linky mezi úřadovnou amerického viceprezidenta a ruského premiéra, mezi národními bezpečnostními agenturami a kancelářemi ministrů zahraničí.

Pro zajištění maximální bezpečnosti byla využívána Vernamova šifra a zapečetěné jednorázové šifrovací klíče byly pravidelně dopravovány letecky a protistraně předávány prostřednictvím ambasády.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]